Nusaybin’de dört kadın tutuklandı

27 Ekim 2020 Salı - 16:09

Nusaybin’de 21 Ekim günü gözaltına alınan dört kadın “örgüte yardın yapmak” iddiası ile tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

 

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı dönemine ait görüntüler gerekçe gösterilerek 21 Ekim’de yapılan ev baskınlarında 6 kadın gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan kadınlardan ikisi hafta sonu serbest bırakılırken gözaltı işlemleri devam eden dört kadın önceki gün Nusaybin Adliyesi’ne sevk edildi. Adliyeye sevk edilen Selime Ericek (60), Halime Akçin (45), Heybet Akçin (35) ve Yazi (Ayşe) Otman, koronavirüsü (Kovid-19) gerekçe gösterilerek, Mardin Adliyesi’ne getirilmek yerine Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile Mardin Savcılığı’na bağlandı. Savcılık ”örgüte yardım etmek” iddiasıyla tutuklanmaları için Mardin Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Kadınlar aynı gerekçelerle tutuklanarak, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. 

Tutuklanan kadınlardan Selime Ericek’in yakınları akli dengesinin tam olarak yerinde olmadığını ve sağlık sorunlarının olduğunu belirtti.  MARDİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.