O tabelaları asacağız

15 Eylül 2020 Salı - 19:26

  • Van’ın Çaldıran ilçesinde kısal mahalleleri gösteren Kürtçe yer-yön tabelalarını kaldırılmasına tepki gösteren Kürt Dil Platformu Sözcüsü İrfan Söner, “Çıkardıkları tabelaları asacağız” dedi.

 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediyenin 2014’te Van’ın Çaldıran ilçesindeki kırsal mahalleleri gösteren Kürtçe yer-yön tabelalarının Van Büyükşehir Belediyesi kayyumu talimatıyla kaldırılması tepkilere neden oldu. Kayyum, Selik, Sêgira, Kurdoxlan, Hevîdan, Neçîrcan, Kurtikê Jêr, Kurtikê Jor, Çaçur, Teqiz , Selexane, Kel ve Mitkulî tabelalarının sökülmesinin ardından yerlerine sadece Türkçe tabelaların yerleştirilmesiyle ilgili açıklama yapma gereği de duymadı. 

Kürt Dil Platformu yöneticisi İrfan Söner, olayın Kürt dilinin üzerindeki tarihsel baskıya dayandığını kaydetti. Söner, 1930’dan 1990’a kadar Kürt dillinin devlet tarafından yasaklandığını belirterek, “90’lı yıllarda devlet geri adım atmak zorunda kaldı. Bu yasağı gevşetti, ancak yasakçı politikalarından hiçbir zaman vazgeçmedi. Çaldıran’daki tabela meselesi, bunun devamadır. O, sadece bir tabela meselesi değil, Kürt diline yönelik bir saldırıdır. Böyle bakmak gerekiyor. Dilimizden, kültürümüzden korkuyorlar. Çünkü dilimiz de kültürümüz de çok güçlü. Dilimizin gelişmesi için daha da çalışma yürüteceğiz. Çıkardıkları tabelaları yol, dağ, ova, cadde, mahallelere asacağız. Herkes bunu iyi bilsin” şeklinde konuştu.

Tüm kurum ve kuruluşların, siyasi partilerin, kadınların, çocukların, yaşlıların yani toplumun tüm kesiminin Kürtçe konuşarak asimilasyon politikalarına karşın cevap olabileceğinin kaydeden Söner, “Gazete, tv, radyo, ve sosyal medya mecraları da buna kulak verip, Kürtçeyi kullanmalı. En büyük eksiklik, dilimizi gündemde tutamamamız olur. Bundan kaynaklı Kürt dilini yaşamın her alanından göstermeliyiz. Asimile etmeye çalışanlara karşı pratik adımlar atarak mücadele etmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu.

Kürtçeye yönelik saldırılara karşın bir savunma refleksinin geliştirilmesi gerekliliğini dile getiren Soner, bu refleks sayesinde her saldırının geri tepeceğini sözlerine ekledi.  VAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.