O üs ve üstündeki askerler artık yok

Gerilla

Gerilla

Kurdistan Özgürlük Gerillası, üzerine düşen görev ve sorumluluklarına sahip çıkmak için yeterli tecrübe, kararlılık, güç ve kudrete sahiptir

  • Şehîd Delîl Batı Zap'ın Girê Cûdî Direniş Alanı’nda Türk ordusunun temel bir üs alanına Şehîd Doğa Viyan Devrimci Operasyonu gerçekleştiren gerilla, aralarında 1 yüzbaşının da bulunduğu 37 Türk askerini öldürdü.
  • 15 mevzi, 7 konteyner, 1 cephanelik, 1 muhabere yeri, 1 gözetleme yeri, 2 A4 silahı, 1 bombaatar silahı, 2 radar sistemi ve 5 MOBESE kamerasını tamamen imha eden gerilla, çok sayida silah ve askeri malzemeye de el koydu.

Türk Savunma Bakanlığı ve Genelkurmayı'nın sadece 1 askerin öldüğü çatışma diye iddia ettiği Şehîd Delîl Batı Zap'taki devrimci operasyonun ayrıntıları netleşti. HPG, Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki üsün tamamen düşürüldüğünü ve buradaki Türk ordusu varlığının sona erdirildiğini duyurdu.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Şehîd Delîl Batı Zap'ın Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki temel bir üs alanına konumlanan işgalci Türk askerlerine yönelik 17 Şubat saat 12.50’de Şehîd Doğa Viyan Devrimci Operasyonu gerçekleştirildiği bildirildi. Saldırı taktiği ile başlatılan devrimci operasyonda, birçok koldan hedeflenen Türk mevzilerinin düşürülüp ele geçirildiği belirtilen açıklamada, "Apocu fedai ruhla düşmanın üzerine giden profesyonel operasyon gücü hızlı bir biçimde üs alanını işgalcilerden alarak, cenazelerinin üzerine gidip silahlarına el koydu. İşgalcilere ait el bombaları, B-7 roketleri vb. cephanelerine el koyduktan sonra bunları işgalcilere karşı kullandı. El konulan silahların yanı sıra işgalcilere ait malzeme, çadır ve konteynerlar dahil tüm üs alanı ateşe verilip yakıldı" denildi.

1'i yüzbaşı 37 asker

Gerillanın, cenazelerin üzerine giderek toplamda 37 askerin öldürüldüğünü netleştirdiği; 1 yüzbaşı ile alt düzeydeki komutanların da arasında olduğunu tespit ettiği belirtilen açıklamada, diğer bilgiler de paylaşıldı:

15 mevzi imha edildi

Şehîd Doğa Viyan Devrimci Operasyonu’nda işgalci Türk ordusuna ait 15 mevzi, 7 konteyner, 1 cephanelik, 1 muhabere yeri, 1 gözetleme yeri, 2 A4 silahı, 1 bombaatar silahı, 2 radar sistemi ve 5 mobesse kamerası tamamen imha edildi.

Gerillanın el koydukları

Gerillanın el koyduğu silah, mühimmat ve malzemeler şöyle; 8 MPT-55 ferdi silah, 8 MPT-55 silah şarjörü, 5 BKC tam otomatik silah, 1 BKC tam otomatik silahının yedek namlusu, 300 BKC silah mermisi, 1 tekli bombaatar silahı, 3 tamburlu bombaatar silahı, 1 Bora marka keskin nişancı tüfeği ile şarjörlerive tüm malzemelerie, 2 B-7 roketatar silahı, 2 pompalı silah, 1 tabanca, 8 termal dürbünü, 4 gece dürbünü, 1 gündüz dürbünü, 11 silah dürbünü, 2 silah noktalayıcısı, 1 büyük telsiz cihazıve aküsü, 4 telsiz cihazı, 2 el bombası, 3 işaret ışığı, 3 fotokapan, 2 güneş enerjisi paneli, 2 MOBESE kamerası, 7 güç kaynağı (powerbank), 1 teleskop, 1 şarjlı batarya, 1 asker kaskı, 2 sensör, 3 telefon ve 1 çanta.

Gerilla Şervan şehit düştü

BİM, açıklamasında Şehîd Doğa Viyan Devrimci Operasyonu’na Apocu fedai ruhla katılan yiğit militan Şervan'ın kahramanca savaşarak şehadete ulaştığını, başka şehitlerin olmadığını vurguladı.

Türk devleti yine sakladı

BİM, işgalci Türk ordusunun Şehîd Doğa Viyan Devrimci Operasyonu’nda çok ağır bir darbe alıp büyük kayıplar verdiğini, üs alanı olan tepedeki tüm gücünün komutanlarıyla beraber öldürülüp malzemelerine el konulduğunu, diğer askeri malzeme ve yerlerih de yakılarak imha edildiğini tekrarlayarak, açıklamasını şöyle sürdürdü: "İşgalci ordu, çok ağır bir darbe almış olmasına rağmen adeta ölü taklidi yapıp saatlerce hiçbir açıklamada bulunmadı; sonrasında ise sadece 1 askerinin öldüğü, 1 askerinin de yaralandığı; önce 6, sonrasında ise 8 gerillanın şehit olduğu yalanını uydurdu.

Tüm kamuoyu gerçeği bilmeli

Başta Türkiye halkları ve tüm kamuoyu bilmelidir ki; bu devrimci operasyonda faşist AKP-MHP rejiminin savaş siyasetindeki ısrarı ve çıkarları uğruna kış koşullarında gerilla mevzilerinin üzerine sürdüğü 37 asker öldürüldü. Bu tablonun sorumlusu olan AKP-MHP faşist rejimi, ne kadar saklamaya çalışıp yalanlarla farklı göstermeye çalışsa da yaşanan hakikat budur. Kurdistan’da kapsamlı bir savaş yaşanmaktadır, bu savaş daha öncesinden belgelerle kamuoyuyla paylaşıldığı gibi bundan sonra da belgelerle paylaşılacaktır. Bu devrimci operasyonda yalan söyledikleri gibi 8 kaybımız yaşanmadı, sadece Şervan yoldaşımız kahramanca savaşarak şehadete ulaştı. Bunun dışında ne kaybımız ne de yaralımız vardır. Gerçek budur.

Direnişin düzeyinin göstergesi

Şehîd Doğa Viyan Devrimci Operasyonu halkımızın tarihine kara bir gün olarak geçen Rêber Apo’ya karşı geliştirilen Uluslararası Komplo'ya 26. yılında verilmiş bir cevaptır. Amacı Rêber Apo’yu ve Özgürlük Hareketi’ni yok ederek Kurdistan halkı üzerinde soykırımı uygulamak olan Uluslararası Komplo'ya karşı halkımız, zindandaki yoldaşlarımız ve özgürlük gerillamız 25 yıldır büyük bir direniş yürüterek komployu sonuçsuz bıraktı. Gerçekleşen Şehîd Doğa Viyan Devrimci Operasyonu, yürütülen bu tarihi direnişin hangi düzeyde sürdürüleceğini gösteriyor. Kurdistan Özgürlük Gerillası, 26. yılda da üzerine düşen görev ve sorumluluklarına sahip çıkmak için yeterli tecrübe, kararlılık, güç ve kudrete sahiptir." BEHDÎNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.