Öcalan’a olmayan telefon yasağı

11 Ekim 2020 Pazar - 16:20

  • İmralı F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’a, 6 ay süreyle telefon görüş kısıtlaması getirildi.

 

Kısıtlama kararının İmralı F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı tarafından 7 Eylül’de alındığı öğrenildi.  Öcalan, uluslararası komployla 15 Şubat 1999’da Türkiye teslim edilmesinin ardından konulduğu İmralı Cezaevi’nde, 21 yıl aradan sonra ilk kez salgın nedeniyle oluşan kaygılar üzerine 27 Nisan’da telefonla görüşme hakkını kullanabilmişti. İmralı’daki diğer tutsaklar Konar, Yıldırım ve Aktaş da 2015’ten sonra sonra ilk kez aileleriyle aynı tarihte telefon görüşmesi gerçekleştirebilmişti.

Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Veysi Aktaş ve Hamili Yıldırım hakkında, Öcalan’a 2005-2009 yılları arasında verilen hücre cezaları ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) sunduğu 156 sayfalık “Yol Haritası” gerekçesiyle, 23 Eylül’de alınan kararla 6 ay avukat görüş yasağı verilmişti.

 BURSA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.