Öğrenci protestosu devam ediyor

24 Kasım 2021 Çarşamba - 18:07

  • Güney Kurdistan’daki üniversite öğrencileri, 2014’ten bu yana ödenmeyen bursları, kampüs ve yurt koşullarının kötü olması ve öğrenim haklarının kısıtlanmasından ötürü protestolarını sürdürüyor.

 

Hewlêr, Dihok, Süleymaniye, Halepçe, Kelar, Kıfri, Koye ve Raperîn başta olmak üzere öğrencilerin başlattığı protesto eylemleri dün de devam etti.

Güney Kürdistan’daki üniversite öğrencileri, protesto gösterilerini 5 gündür sürdürüyor.

Hewlêr üniversitelerinde okuyan öğrenciler dün de gösterilerini sürdürmek istiyor. Protestoları engellemek isteyen KDP, asayiş güçlerini ve zırhlı araçlarını üniversite kampüslerinin önüne çekerek, kampüsleri ablukaya aldı. KDP asayişi, üniversite öğrencilerinin kampüsten dışarı çıkmasına izin vermedi. KDP asayişinin bütün engellemelerine rağmen üniversite öğrencileri protesto gösterilerine başladı ve Kerkük-Hewler karayolunu trafiğe kapattı. Öğrenciler eylem alanında haklarını dile getiren sloganlar attı. Rojnews muhabirinin aktardığı bilgilere göre; Kerkük-Hewler karayolu trafiğe kapatıldı. Yüksek sayıda asayiş gücü zırhlı araçlarla eylemin gerçekleştiği yere takviye edildi. Asayiş güçleri, eyleminin basın mensuplarınca takip edilmesini engellemeye çalıştı. Haber hazırlanırken eylem devam ediyordu.

Hewlêr’deki önceki günkü protesto gösterilerinde de öğrenciler 100 metre karayolu caddesini trafiğe kapatmıştı.

Güney Kürdistan’ın tüm kentlerine yayılan protesto gösterilerinin bir diğer adresi de Süleymaniye. Süleymaniye’de de önceki gün gerçekleşen ve on binlerce öğrencinin katıldığı protesto gösterileri asayişin sert müdahelesiyle karşılamıştı. Süleymaniye’de dün toplanan binlerce öğrenci, Süleymaniye Valiliğine yürüdü. Süleymaniye’nin Çemçemal ilçesindeki Çermo Üniversitesi ve Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu öğrencileri de bir kez daha hakları için alanlara çıktı. Üniversitedeki akademisyenler ve öğretim görevlileri de öğrencileri destekledi.

Din alimlerinden destek

Güney Kürdistanlı 34 din alimi, Federe Kürdistan Hükümeti’ne, Eğitim Bakanlığı’na ve güvenlik güçlerine hitaben yayınladıkları yazılı açıklamada öğrencilerin taleplerini desteklediklerini duyurdu. Alimler, ”Kürdistan Bölgesi tehlikeli bir süreçten geçiyor. Maaşların ödenmemesi ve sosyal hizmet haklarının karşılanmamasından ötürü birçok yurttaş yönünü yurtdışına çevirdi ve başka ülkelerin sınırlarında can vermektedir” dedi.

Açıklamada güvenlik güçlerine de seslenen alimler, güvenlik güçlerinin zalimden yana yer almaması ve halka saldırmaması uyarılarında bulundu. Alimler açıklamanın sonunda ilgili bakanlıklara seslenerek, durum kontrolden çıkmadan, ivedilikle öğrencilerin taleplerine kulak verilmesini ve taleplerinin karşılanmasını istedi.  HEWLER

 

Seyidsadık halkı hizmet istiyor

Süleymaniye’ye bağlı Seyidsadık kasabasında halk sosyal hizmet haklarının karşılanmamasından dolayı protesto gösterilerine başladı. Halk, tekerlekler yakarak yolları trafiğe kapattı. Dün öğlen saatlerinde, Şehrazur ilçesine bağlı olan Zarayen kasabasında da halk protesto gösterilerine başladı ve Şehrazur-Süleymaniye yolunu trafiğe kapattı. Haber hazırlanırken protestolar sürüyordu.

 

Hewlêr’den atılan aile BM ofisi önünde

Hasan Kaçar ve ailesi

KDP asayişi tarafından önceki gün Hewlêr sınırının dışına atılan Hasan Kaçar ve ailesi, haklarını Süleymaniye’deki Birleşmiş Milletler (BM) temsilciliği önünde arıyor.

Kendilerine oturma izinlerinin verileceği söylenerek KDP asayişine çağırılan Hasan Kaçar ve ailesi, yanlarına çocuklarının kıyafetlerini almalarına dahi izin verilmeden Hewlêr sınırlarının dışına atılmıştı. Kendisine yapılan bu haksızlığı kabul etmeyeceğini belirten Hasan Kaçar, Hewlêr-Süleymaniye sınırında önceki gece geç saatlere kadar bekledikten sonra Süleymaniye’ye gitmek zorunda kaldı. Sabah saatlerinde ailesi ile birlikte Süleymaniye BM temsilciliği önünde basın açıklaması yapan Hasan Kaçar, BM’nin sorumluluğunu yerine getirmesini ve kendisine yapılan haksızlığa karşı tavır almasını talep etti.

Hasan Kaçar, sonuna kadar hakkını arayacağını söyledi.  Kaçar, BM güvencesi altında Hewler’e geri dönmek istiyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.