Okuyun, okutun, abone olun!

Toplum/Yaşam Haberleri —

28 Eylül 2020 Pazartesi - 16:05

  • Gazetemiz Yeni Özgür Politika ile Dayanışma Gecesi İsviçre'nin Zürih kentindeki gerçekleştirildi. Koronadan dolayı getirilen sayı sınırlandırması nedeniyle geceye 300 kişi katılabildi. Etkinlikte konuşan yazar ve sanatçılar Yeni Özgür Politika’ya sahip çıkma çağrısı yaptı.

HÜLYA EMEÇ/ZÜRİH

İsviçre'de gazetemizin düzenlediği dayanışma gecesine okurlarımız yoğun ilgi gösterdi.
Gazetemiz Yeni Özgür Politika ile Dayanışma Gecesi İsviçre'nin Zürih kentindeki gerçekleştirildi. Selmen Düğün Salonu’nda önceki akşam düzenlenen geceye koronadan dolayı getirilen sayı sınırlandırması nedeniyle 300 kişi katılabildi.
Basın şehitleri anısına saygı duruşuyla başlayan gecede, gazetemiz adına ilk olarak Mahmut Seven konuşma yaptı. Seven, "Nerede bir haksızlık, hukuksuzluk, kıyım ve zulüm varsa orada devletlerin yalan makinaları olan yandaş medyası devreye giriyor. Bu yalan propaganda haklıyı, haksızı, zalimi, mazlumu, faşisti, demokrat göstererek ezilenlerin yükünü ve acısını acısını unutturmak için kullanılıyor" dedi.

Abone olun, sahiplenin
Özgür basın halkın yanında saf tuttuğunu ve zulme karşı direnenleri yazdığını hatırlatan Seven, Yeni Özgür Politika Gazetesi'ne güç vermeye ve abone olmaya çağırdı.
Seven'in ardından sahneye Ozan Emekçi çıktı. Yeni Özgür Politika'nın Avrupada tarafsız ve halktan yana yayın çizgisi olan tek gazete olduğunu söyleyen Emekçi, gazetemizi sahiplenme çağrısı yaptı. Konuşmasının ardından seslendirdiği ezgilerle okuyucularımızı coşturan Emekçi, basın şehitlerini de andı.
Emekçi'nin ardından sahneye çıkan Zürich Tiyatro grubu, özgür basının üzerindeki baskıları konu alan skeçler yaptı.  

En hızlı ve doğru haber
Tiyatro grubunun ardından da gazetemizin yazarlarından Ferda Çetin kısa bir konuşma yaptı. Gündemdeki önemli konuları değerlendiren Çetin, Ortadoğu ve dünyada yaşanan sürece kimilerinin "3 Dünya Savaşı" ya da "kriz" diye nitelendirdiğini dile getirerek, iki öngörünün olurluğu ile birlikte önceki süreçlerden ayrı olarak keskin kutuplarla birbirinden ayrılmayacak kadar hegemonyal güçlerin iç içe geçtiğine ve birbirini yok etmediklerine dikkat çekti. Türk devletinin Güney Kürdistan'a yönelik yaptığı saldırılara da değinen Çetin, "Türk devleti, KDP yöneti ile yaptığı anlaşmalarla Güney Kürdistan topraklarını yeniden inşa ediyor. Türk devleti egemenlik ve uluslararası hukuku hiçe sayarak Irak ve Suriye topraklarını bombalaması siyasi ve askeri gücüne dayandığı için değil, Rusya, AB, BM Güney Kürdistan hükümetinin izni ve onayını aldığı için gerçekleştiriyor" dedi.