Ölsün diye büyütmedik

Behiye Yalçın

Behiye Yalçın

İzmir’de yaşayan 70 yaşındaki Behiye Yalçın, bir kızını yitirdi, dört kez gözaltına alındı, iki kez tutuklandı ama Kürtlüğünden vazgeçmedi. Yalçın, "Kimse ölsün diye çocuk büyütmez. Çocuklarımız zulüm, baskı ve korku altında büyüdü" dedi. 

 

İzmir’de 1999’da Barış Anneleri İnisiyatifi’ni kuranlar arasında yer alan 70 yaşındaki Behiye Yalçın, 24 yıldır kesintisiz bir mücadele veriyor. Amed’in Bismil ilçesine bağlı Tepê köyünden olan Yalçın, 1966’da İzmir'in Konak ilçesi Kadifekale Mahallesi'ne göç etti. Behiye Yalçın ve eşi Abdullah Yalçın, 1991’de bir itirafçının verdiği ifade üzerine “Örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltında 14 gün tutulduktan sonra bırakılan çift, artık devletin hedefleri arasındaydı. Kızı Sevim Yalçın, 1992’de PKK'ye katıldı. Yalçın, 1994’te tekrar gözaltına alındı, tutuklandı ve 20 ay hapsedildi. Kızının şehit düştüğünü, 1995’te gazeteden öğrendi. Yalçın, hala kızının cenazesinin nerede olduğunu bilmiyor. Çalışmalarını, 1996’da Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde (TUHAY-DER) sürdüren Yalçın, 1999’da ise Barış Anneleri İnisiyatifi’nde yer aldı. “Kent meclisleri” kurma iddiasıyla 2012’de tekrar gözaltına alınan Yalçın, yine 14 gün boyunca gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan bir yıl sonra tekrar gözaltına alınan Yalçın, dört gün gözaltında kaldı. Son olarak 24 Mart 2022'de 1 Eylül Dünya Barış Günü ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde etkinliklere katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Yalçın, “Örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklandı. Yaklaşık üç ay cezaevinde kalan Yalçın tahliye oldu. 

MA’dan Delal Akyüz’e konuşan dört çocuk annesi Yalçın, "Kimse ölsün diye çocuk büyütmez. Herkes çocukları ile güzel günler yaşamak ister, ancak biz o günleri göremedik. Çocuklarımız zulüm, baskı ve korku altında büyüdü" dedi. 

Barış için çeşitli girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Yalçın, aydınlar, hukuk örgütleri, hatta yaşamını yitiren asker anneleri ile görüştüklerini ifade etti. Yalçın, bunca zulme rağmen hala barış istediklerini ama bu taleplerinin karşılık bulmadığını söyledi. Yalçın, “Kimse rahat bir yaşam sürdüremiyor. Tecrit kaldırılsın. Onurlu bir barış istiyoruz” diye konuştu.  İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.