OPCW neyi bekliyor?

Dünya Haberleri —

Dr. Beppe Savary, Nilüfer Koç, Corrine Riedener

Dr. Beppe Savary, Nilüfer Koç, Corrine Riedener

  • İsviçre'nin St. Gallen ve Ticino kontonlarında Türk devletinin kimyasal saldırılarına ilişkin düzenlenen panellerde OPCW’ye harekete geçme çağrısı yapılarak, “Neden bağımsız bir heyet inceleme yapmıyor” diye soruldu. 

İsviçre’nin St. Gallen kentinde Türk devletinin kimyasal saldırılarını konu alan bir panel organize edildi. Moderatörlüğünü İsviçreli gazeteci Corrine Riedener’ın yaptığı panele KNK Yürütme Komitesi Üyesi Nilüfer Koç ile  Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Örgütü’nün (IPPNW) İsviçre Başkanı Dr. Beppe Savary konuşmacı olarak katıldı. 

Bağımsız bir heyet inceleme yapmalı

Aynı zamanda İsviçre Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi Sözcüsü olan Dr. Beppe Savary, kimyasal silahların kullanılmasının bir insanlık suçu olduğunu belirtti. Türk devletinin Güney Kurdistan’a yönelik kimyasal saldırılarına ilişkin hazırladıkları raporu hatırlatan Savary, gerillalar tarafından çekilen video görüntüleri ve görgü tanıklarının anlatımlarını da içeren raporu başta Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) olmak üzere ilgili tüm taraflara yolladıklarını ifade etti. Dr Savary, “Kimyasal silah kullanıldığına yönelik güçlü şüphelerimiz var. Bağımsız bir heyetin gidip yerinde inceleme yapması lazım. Türk Savunma Bakanı 21 Şubat 2022'de yaptığı açıklamada göz yaşartıcı gazları kullandıklarını söyledi. Savaş ortamlarında bu gazı kullanmak suçtur. Üstelik Türkiye’de kim bu konuyla ilgili konuşuyorsa devlet tarafından cezalandırılıyor” dedi. 

Kanıtlar görmezden geliniyor

KNK Yürütme Komitesi Üyesi Nilüfer Koç ise "Türk devleti ilk defa kimyasal silah kullanmıyor. 1938 Dersim Soykırımı’nda Almanya'dan aldıkları zehirli gazlar ile insanlar katledildi. Sadece Türk devleti de değil İran ve Irak devletleri de kullandı bu gazları. Türk devleti, 1990’lı yıllarda gerillaya karşı yakıcı kimyasal gazlar kullandı. Hakkari Çukurca'da bu kimyasallar kullanılarak gerillalar katledildi. Bulgular olmasına rağmen hiçbir kurum bunu araştırmadı” dedi.

Uluslararası sessizliğin sonucu

Türk devletinin uluslararası güçlerin sessizliğinden cesaret alarak bu saldırıları yaptığına vurgu yapan Koç, “Şu ana kadar yapılan açıklamalar ve atılan adımlar, Kürtlerin ve dostlarının yaptığı eylemler sonucu oldu. Herkesin sesini yükseltmesi gerekiyor” dedi. 

İsviçre’nin Ticino kentinde de Jiyan Kadın Kolektifi ve İsviçre Demokratik Kürt Konseyi (CDK-S) Dış İlişkiler Komisyonu ile beraber kimyasal karşıtı bir panel düzenledi. Dr. Beppe Savary ve CDK-S Dış ilişkiler komisyon Üyesi Ahmet Yaman’ın katıldığı panelde de Türk devletinin kimyasal saldırıları masaya yatırıldı. ST. GALLEN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.