Örümcekler rüya mı görüyor?

Toplum/Yaşam Haberleri —

12 Ağustos 2022 Cuma - 16:15

Örümcek

Örümcek

  • Örümcekler, uyku sırasında insanlar gibi rüya görüyor olabilir. Bilim insanları, örümceklerin REM uykusu yaşadıklarına dair işaretler tespit eti.

Hızlı göz hareketi, paradoksal uyku ya da desenkronize olarak adlandırılan Rem uykusu; rüya görmenin fizyolojik karşılıklarından birisi olarak yorumlanıyor.

Araştırmacılar, uyku döngüsünün kökeni, evrimi ve işleyişine ışık tutabilmek için örümceklerde rüya görme eylemine benzer kalıpların yaşandığına dair bazı kanıtlara ulaştılar.

Özel kameralar kullanıldı

PNAS dergisinde yer alan çalışma, sıçrayan örümcek yavrularına dair gözlemlere yer verdi. Özel kameralar kullanılarak takip edilen bu örümceklerin, geceleri dinlenirlerken uzuvlarının seğirdiği, göz retinalarının hareket ettiği ve bacaklarının kıvrıldığı ortaya çıkartıldı.

Gözlemlenen 34 örümceğin göz ve uzuv hareketleri, 15-20 dakikada bir meydana geldi ve bu durum 80 saniye boyunca devam etti.

İnsanlarda REM uykusu 15-20 dakikada bir meydana geliyor ve yaklaşık 90 olarak saniye sürüyor.

Köpeklerin rüya görmesine benziyordu

Makalenin başyazarı Daniela Roessler, “Bu seğiren yüzleri ilk gördüğümde aklımı başımdan aldı çünkü kedi ya da köpeklerin rüya görmesine benziyordu” diye konuştu.

FRANKFURT

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.