Özgürlük eylemleri kesintisiz sürüyor

Diaspora Haberleri —

20 Aralık 2020 Pazar - 16:01

  • Almanya’nın Kassel, Saarbrücken, Bremen ile Fransa’nın Evry ve Drancy banilyöleri ve Marsilya, Bordeaux kentlerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük eylemleri düzenlendi. 

Avrupa’nın birçok kentinde Öcalan’a özgürlük hamlesi kapsamında çeşitli etkinlikler organize edildi. Eylemlerde Öcalan’a yönelik tecrit protesto edilirken, Türk devletinin işgal saldırıları kınandı, KDP’nin işbirlikçi siyasetine tepki gösterildi. 

 

KASSEL

Almanya’nın Kassel kentinde gençlik örgütleri TCŞ ve TEKO-JIN öncülüğünde “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Özgürlük” şiarıyla 8 kilometrelik bir yürüyüş düzenlendi. Wilhelmshöhe tren istasyonu önünde başlayan eylemde KDP’nin Şengal’e yönelik kirli politikalarına, Öcalan’ın üzerinde yürütülen insanlık dışı tecride, HDP’ye yönelik tutuklama ve baskı dalgalarına, Türkiye’nin Rojava’yı işgal girişimlerine ve Heftanîn’deki gerilla direnişine vurgu yapıldı.

Yürüyüş güzergahında bulunan evlerin balkonlarından mültecilere ilişkin alınan sınır yasaklarını protesto amacıyla “Sınırlar Açılsın” pankartı açıldı, yürüyüşçülere alkışlarla destek verildi. Gençler, Alman devletinin baskıcı ve kirli politikalarına tepki olarak Öcalan posterlerini taşıdı. Yürüyüş, Königsplatz’da yapılan bir miting ve sloganlarla sona erdi.

SAARBRÜCKEN

Almanya’nın Saarbrücken kentinde Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgalci girişimleri bir miting ile protesto edildi. Europa Galeri önünde toplanan çok sayıda Kürdistanlı "Terörist Erdoğan" ve "Bîjî Rojava" sloganları attı. Etkinlikte yapılan konuşmalarda özellikle Türk devletinin katliamcı siyasetine göz yuman Alman hükümetine tepki gösterildi.

BREMEN

Türkiye’nin desteğiyle Irak hükümeti ve KDP arasında imzalanan Şengal’in işgaline yönelik anlaşma Almanya’nın Bremen kentinde gerçekleştirilen bir eylem ile protesto edildi. Merkezi tren istasyonu önünde toplanan Kürdistanlılar, Şengal anlaşmasının asla kabul edilmeyeceğini dile getirdi. Mitingde işgale karşı konuşmalar yapıldı ve bildiriler dağıtıldı.

Eylem “Biji berxwedane Şengal” sloganlarıyla sona erdi.

MARSİLYA

Marsilya’da Ermeni, Yunan, Kıbrıslı kurumların da aralarında yer aldığı 14 kurumun ortak gerçekleştirdiği eylemle Türk devletinin savaş suçları protesto edildi. Marsilya belediyesinin önünde toplanan binlerce kişi “İnsanlığa karşı savaş suçlarını durdur” “Erdoğan ve IŞİD’i durdurun” pankartlarını açarak sık sık “terörist Erdoğan”, “katil Erdoğan” sloganlarını attı.

Arin Mirkan Kadın Meclisi de yürüyüş boyunca Erdoğan’ın yargılanması için yüz neden kampanyası için imza topladı.

Binlerce bildirinin dağıtıldığı yürüyüş sırasında on dakika oturma eylemi de gerçekleştirildi. Daha sonra Vieux Port meydanına düzenlenen miting ardından eylem sloganlarla sona erdi.