Özgürlük Nöbeti, TEV-ÇAND sanatçılarında

Diaspora Haberleri —

19 Ekim 2021 Salı - 14:44

Nöbet eylemini TEV ÇAND sanatçıları devraldı

Nöbet eylemini TEV ÇAND sanatçıları devraldı

  • Strasbourg’da 9 yıldır devam eden Öcalan’a Özgürlük Nöbeti eylemini 487. haftasında TEV-ÇAND sanatçıları devraldı.

 

Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin 25 Haziran 2012 tarihinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgürlüğünün sağlanması amacıyla Fransa’nın Strasbourg kentinde başlattığı “Özgürlük Nöbeti” 487. haftasına girdi.

Her haftasını Avrupa’daki Kürtler ve dostlarının gruplar şeklinde sürdürdüğü eylemi, yeni haftasında TEV-ÇAND sanatçıları Hozan Seyîdxan, Şanoger Amele, Tuncer Yalınkılıç ve Semyan Adar devraldı.

Grup adına konuşan Amele, 9 yıldır devam eden eylemi Kürt halkının Avrupa’nın birçok yerinden gelerek sahiplendiğini belirterek, bu kararlılığı selamladı.

Demokrasi ve insan haklarını temel aldığını iddia eden Avrupa’nın, Öcalan’a uygulanan tecride ve sistematik işkenceye gözlerini kapattığını ifade eden Amele, Avrupa kurumlarının acilen harekete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Türk devletinin özgürlükler ve insan haklarını temel alan ve bağlayıcılığı olan AİHS’in (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) imzacısı olduğuna dikkat çeken Amele, Avrupa kurumlarının Türkiye’ye acil yaptırımda bulunması gerektiğini dile getirdi.

“Önder Öcalan şahsında halkımıza yönelik tecridi kınıyoruz” diyen Amele, CPT’nin acilen İmralı’ya gitmesi ve Kürt halkına açıklamada bulunması gerektiğine dikkat çekti.

Şanoger Amele, “Sanatçılar olarak halkımıza, Önderliğimiz etrafında kenetlenelim çağrısında bulunuyoruz. Önderliğimiz üzerindeki tecrit kırılmadıkça ve özgürlüğü sağlanmadıkça Kürt halkına yönelik katliamlar sona ermeyecektir. Halkımız her yerde direniş mevzilerine akmalıdır” dedi.

STRASBOURG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.