Pansumancı değil, çözüm üretici

29 Ağustos 2022 Pazartesi - 19:00

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan

  • Emek ve Özgürlük İttifakı’nın "tarihi belge" niteliği taşıyan deklarasyona hazırlandığını söyleyen HDP Eşbaşkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, "Deklarasyonumuz restorasyoncu, pansumancı olmayacak, mevcut çıkmazlara çözüm üreten öneriler sunacak” dedi. 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) çağrısıyla bir araya gelen Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Emek Partisi (EMEP), “mücadele ortaklığı” adıyla sürdürdükleri çalışma ve tartışmalar sonuncunda ittifak kararı aldı. 6 parti ve örgüt, 25 Ağustos’ta “Emek ve Özgürlük İttifakı" kurduklarını açıkladı. İttifak, Eylül ayının sonuna doğru İstanbul’da bir deklarasyon paylaşacak.

MA'dan Berivan Altan'a konuşan HDP'nin STK ve Siyasi Partilerle İlişkiler Komisyonu'ndan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, HDP’nin ülkede en geniş sol, sosyalist ve Kürtleri aynı çatı altında buluşturduğunu hatırlattı. Oluşan zemini daha da büyütmek için çalışmalarının süreceğini belirten Bakırkan, ittifakı genişletme ve deklarasyona son şeklini verme çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Bakırhan, "Bu doğrultuda kadın meclislerimiz Türkiye’deki kadın örgütleriyle görüşmeler yürütecek; birlikte çevrecilerle, halklarla, inanç çevreleriyle, gençlerle ve toplumun diğer örgütlü kesimleriyle buluşmalar, görüşmeler yapacağız” dedi.

Emek ve özgürlük ismini seçmenin tesadüf olmadığını kaydeden Bakırhan, şöyle devam etti: "İttifakımızın nitelik ve içeriği bu kavramlar etrafında şekilleniyor. Özgürlük ve emek için, talan ve yoksulluk düzeninden kurtulmak için mücadele edeceğiz. Yani geleceği de mücadeleyi de tarif ediyor.” 

Deklarasyonda toplumun mevcut sorunlarını iyi belirleyeceklerini ve çözüm önerilerini de barındıracağını kaydeden Bakırhan, "tarihi bir belge" açıklayacaklarını dile getirdi. Bakırhan, deklarasyona dair şunları söyledi: “Deklarasyonumuz Türkiye’nin mevcut çıkmazlarını giderecek, ona sahici çözümler üreten, somut tespitlerle öneriler sunacak. Her kelimesi tartışılarak, karşılığının sokakta, toplumda ne anlama geldiği bilinerek hazırlanmış bir deklarasyon olacak. Restorasyoncu, pansumancı bir deklarasyon olmayacak. Tam değişimi, dönüşümü esas alıyoruz. Dar bir sınıfa, inanç grubuna, kesime hitap eden bir durum söz konusu olmayacak. Samsun’dan Kilise, Edirne’den Kars’a kadar coğrafyanın sorunlarını iyi okuyan bir çıkış belgesi sunacağız. Henüz çalışmaları sürüyor. Ara süreci de bütün çevrelerle daha güçlü temaslarla, çalışmalarla yürüteceğiz. Toplumsal muhalefet ile görüşeceğiz. Sorun alanlarının temsilcileriyle bir araya geleceğiz." 

İttifaklarının sadece seçime yönelik olduğuna dair yapılan eleştirilere de değinen Bakırhan, ittifaklarının merkezinde mücadele, dayanışma ve direniş olduğunu vurguladı. Seçimleri de yok saymadıklarını ancak kendilerine dönük bu eleştirilere katılmadıklarını söyleyen Bakırhan, şöyle konuştu: “Yürürken barikat da mevzi de kurarız, direniriz de. Aynı zamanda eksik ve yetmezliklerimizi de görür, giderir ve yolumuza devam ederiz. Mücadeleyi de barikatı da iyi biliriz. Yaşamın her alanında mücadele ediyoruz. Ezilenler neredeyse biz oradayız. Seçimler önemsizdir demiyoruz, önemsiyoruz, ancak her şey olmadığını da iyi biliyoruz."

Deklarasyon ilanı ardından kitlesel halk buluşmalarıyla yollarına devam edeceklerini ifade eden Bakırkan, Türkiye’nin ciddi sorunlarına çözüm üretebilecek ve bu iradeyi kararlılıkla taşıyan tek seçeneğin “Emek ve Özgürlük İttifakı” olduğunu vurguladı.   ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.