Paris’te gerilla direnişi selamlandı

19 Haziran 2022 Pazar - 21:45

  • Paris'te “Diren, Örgütlen, Özgür Yaşa” şiarıyla organize edilen 5. Fidan Doğan (Rojbîn) Kadın Festivali Cumartesi günü yapıldı. Festival’e, Ile de France, Rennes, Strasbourg kentlerinden katılım sağlanırken, aşırı sıcağa rağmen festival alanında Kürdistanlıların yanı sıra diğer halklardan kadınlar biraraya geldi.

SELMA AKKAYA / PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te olan 5. Fidan Doğan (Rojbîn) Kadın Festivali coşku ve direniş selamlanarak Fransa Kürt Kadın Hareketi (TJK-F) öncülüğünde gerçekleştirildi. Çok sayıda Fransız, Berber, Meksika kadın kurumununda katılım sağladığı Festivalde, kadınlar bir kez daha “jin, jiyan, azadi” sloganı etrafında Rojbin festivalinde buluştu.

18 Haziran’da gerçekleşen festival Val de Marne Parc alanında gerçekleştirildi. “Diren, Örgütlen, Özgür Yaşa” şiarıyla 18 Haziran’da gerçekleşen Festival’e, Ile de France, Rennes, Strasbourg kentlerinden katılım sağlanırken, aşırı sıcağa rağmen festival alanında Kürdistanlıların yanı sıra diğer halklardan kadınlar biraraya geldi.

Festival programı, TJK-F bileşimi kadın meclislerinin üyelerinin defler eşliğindeki halay gösterisi ile başlarken, ilk sözü CDK-F eşbaşkanı Xanê Akdoğan aldı. Akdoğan, katılımcıları ve direnen gerillayı selamlayarak sözlerine başladı. Bu yıl festivalin Kürdistan’da direnişte şehit düşen Zap Şehitlerine ve kısa bir süre önce yaşamını yitiren Aysel Doğan’a adandığını belirten Akdoğan, böylesi bir sıcak havada festivali sahiplenen, emek veren, katılım gösteren herkesi selamladı.

Zap Şehitleri ve devrimci Aysel Doğan’a adanan festival de şehitlerin fotoğrafları da sahnede yerini alırken, festivale 5 yıldır ev sahipliği yapan Senatör Laurance Cohen, “barış, demokrasi, özgürlükleri ekolojik ve kadın özgürlükçü temelde ele alan yoldaşlarımı selamlayarak söze başlamak istiyorum” diyerek  Paris Katliamı’nın aydınlanması ve adaletin sağlanması için çalışmaya devam edeceklerinin altını bir kez daha çizdi. Cohen, “10 yıldır adalet bekliyoruz. Katil öldü ama Fransa’nın halen katliamın arkasındaki güçleri aydınlatma gibi bir misyonu yerine getirilmedi. Bu anlamda Macron ve hükümetinin içişleri ve istihbarat servislerinin elinde olan belgeleri ilgili dosya hakimi ile paylaşması devlet gizliliği kararını kaldırması gerekiyor. Fransa bu utançla yaşamaz” diyerek, Macron hükümetinin görevinin bu katliamın aydınlatılması için İçişleri Bakanlığı ve Fransız istihbaratının elindeki belgeleri paylaşıma açması çağrısında bulundu. 

Cohen devamında, “PKK Avrupa’nın terör listesinden çıkarılmalı” diyerek, Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na dönük işgal saldırılarının derhal durdurulması için uluslararası güçlerin harekete geçmesi çağrısını yineledi.

KJK Koordinasyonu’nu gönderdiği mesajla festivali selamladı. Mesajda, “Büyük şehitlerimiz Zîlan, Bêrîtan, Sara, Rojbîn, Ronahî, Aysel Doğan ve Zap direnişinde şehit düşen tüm yoldaşlar şahsında bir kez daha değerli şehitlerimizi anıyor, onların yürüttüğü mücadeleye layık olmanın sözünü veriyoruz. AKP ve MHP faşizmi kendi iktidarlarını kalıcılaştırmak için Önder Apo üzerindeki tecrit ve işkence sistemini derinleştirmekte” denildi. 

Konuşmaların ardından Festival alanına ilk olarak koma Kevana Zêrîn, ardından Meksika halk kadın dans performansı ile Tierra Mara grubu,  Tighri Uzar Berber-Kabil müzik grubu, Beser Şahin, Şehribana Kurdî, Dilan Top sahne aldı. 40 derece sıcaklığın altında şarkılarla halaya duran Kürdistanlıların yanı sıra Fransız ve diğer halklardan kadınlarda festival alanındaydı.

Festival boyunca 9 çadırda halkın ihtiyaçları karşılanırken, bir de festival alanına çocuk oyun alanı kuruldu. Çocuklarla özel bir komite festival bitimine kadar ilgilenirken, son ana kadar festival coşkusu halaylara yansıdı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.