‘Peşimize düştüler’

Dünya Haberleri —

Ukrayna'da askere çağrılmalar / foto:AFP

Ukrayna'da askere çağrılmalar / foto:AFP

  • Ukrayna askerlik çağında olup yurt dışında yaşayan vatandaşlarına pasaport kısıtlaması getirdi. 18-60 yaşa aralığındaki her Ukraynalı her an orduya alınıp cepheye gönderilme tehdidi altında.

Kiev’in askerlik yapabilecek yaşta olup da yurtdışında bulunan vatandaşlarına dönük yeni uygulaması Ukraynalı erkekler üzerinde "ülkelerine dönme baskısı oluşturduğunu” yazan Washington Post, kararın tepki topladığını haberleştirdi. 18-60 yaş aralığındaki her Ukraynalı erkeğin askeri sicil belgesini yanında taşımasını zorunlu hale getiren yasa 18 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor. Ukrayna Parlamentosu da seferberlik yaşını 27’den 25’e düşürdü. Eksilen asker rezervi Rusya ve Ukrayna açısından kritik düzeye geldi. Haberde, uygulamanın yurtdışındaki Ukraynalı erkekler üzerinde "ülkelerine dönme baskısı oluşturduğu" belirtildi. Rusya Ukrayna savaşında yaşanan can kayıpları için hiç bir kesin veri bulunmuyor. Her iki devlette ölen insan sayısı konusunda kendi cephelerinden en az sayıyı verirken karşı taraf için astronomik rakamlar telaffuz ediyor.

Kayıplar artıyor asker açığı da

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, en son geçen Şubat ayında yaptığı açıklamada 31 bin Ukrayna askerinin yaşamını yitirdiğini söylemişti. ABD’li yetikililer ise 70 bin rakamını telaffuz ediyor. Rusya Ukrayna’nın kayıplarını 300 bin ya da biraz daha fazla söylerken kendi kayıpları içinse 45 bin rakamını uygun görüyor. Ancak İngiltere Savunma Bakanlığı kaynakları, Rusya’nın kayıplarının 350 bini geçtiğinde ısrarcı. Tüm bu karmaşık veriler, her iki ülke için savaşan genç nüfusun neredeyse büyük oranda savaş dışı kaldığına işaret ediyor.

Sizi yakalayacağız

Soyadının paylaşılmasını istemeyen 42 yaşındaki Aleksandr, 24 Şubat 2022'de başlayan savaştan önce Avusturya'ya yerleştiğini belirterek şunları söyledi: “Bunu 'Ne halt yerseniz yiyin' yaklaşımıyla yaptılar. Bize adeta 'Sizi artık yakalayacağız, sizi cezalandıracağız' diyorlar. En büyük korkum ölmek değil, savaşta esir düşüp işkence görmek.”

İncinmiş bir ergen gibi

Polonya'da yaşayan 38 yaşındaki Andriy de Kiev yönetiminin kararını eleştirerek "Sevdiğim ve değer verdiğim ülke, incinmiş bir ergen gibi davranıyor" dedi. Devletin tehdidi altında olduğunu düşündüğü için soyisminin paylaşılmasını istemeyen Ukraynalı, "Devletim beni hain olarak görüyorsa bunu kabullenmem zor" ifadelerini kullandı. 

Bu adil değil

Sadece adını paylaşan Saveliy ise Ukrayna'nın içinde bulunduğu durumu anladığını söyledi. Birleşik Krallık'ta yaşayan 35 yaşındaki Ukraynalı, "Bu karar kısmen de olsa denge kurmakla ilgili. Ukrayna'daki erkeklerin bu şekilde yaşaması adil değil" dedi. Ukrayna'da 10 Nisan'da parlamentoda düzenlenen oturumda sıkılaştırılmış seferberlik yasası 351 milletvekilinden 283'ünün oyuyla kabul edilmişti. Yasa kapsamında 18 ila 60 yaşındaki Ukraynalı erkeklerin her zaman yanlarında bir askerlik kayıt belgesi taşımaları zorunlu hale getirilmişti. Yurtdışında yaşayan ve bu belgeye sahip olmayan kişilerin yeni pasaport alamayacağı bildirilmişti. 

Söz konusu yaş aralığında askerlik hizmetinden sorumlu kişiler, sadece askerlik sicil bilgilerini güncellemeleri halinde Ukrayna'nın yabancı diplomatik kurumlarında konsolosluk hizmeti alabilecek. Yasa 18 Mayıs'ta yürürlüğe girecek.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, parlamentonun kabul ettiği seferberlik yaşının 27'den 25'e düşürülmesiyle ilgili yasayı da 2 Nisan'da onaylamıştı. KİEV

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.