Peşmerge cepheye!

Forum Haberleri —

30 Temmuz 2020 Perşembe - 13:25

  • Başûrê Kurdistan’da Heftanîn’de bir savaş yaşanıyor. Tüm dünya ülkeleri görünürde bu savaşın içinde olmasalar da ABD başta olmak üzere tüm dünyanın, NATO’nun TC’ye sunduğu teknik imkanlar, Irak toprakları olmasına rağmen Irak devletinin bu saldırıları önlemek için kimi açıklamalar yaptı. Yine Arap ülkelerinden önemli tepkiler de yükseldi.

Nurhaq DOĞAN

Ancak başta Irak olmak üzere tüm Arap ülkelerinin daha güçlü karşı çıkması, bölgede bir kanser uru rolü oynayan soykırımcı, ırkçı Türkiye cumhuriyetine karşı direnişe geçmesi ve yaptırımları gündeme koyması gerekir.

Xakurkê’de yürütülen büyük direniş önemli sonuçlar verdi. Gerillaların direnişi destansı oldu ve buradaki direniş sayesinde bugün Başûrê Kurdistan’ın kan deryasına dönüşmesi önlenmiş oldu. PKK’ye, gerillaya karşı yürütülen bu saldırılar karşısında gerilla bu direnişi yürüterek, tüm Kürdistan’ı koruyor, tüm insanlık adına direniyor ve kazanıyor.

15 Haziran gecesi Şengal, Mexmûr ve Medya Savunma Alanlarına yönelik kapsamlı saldırılar oldu. KDP’nin bu saldırılar karşısındaki tutumu şimdiden Kürdistan tarihine geçmiştir. Mexmûr’a giderek buradaki HPG komutanlığına teşekkür eden Mesud Barzani ve KDP, bunu hızla unuttu. Bir yıldır Mexmûr’a ambargo uygulanıyor. 15 Haziran gecesi saldırı olduğu anlarda Mexmûr halkı saldırı olan noktalara akın ederken, KDP peşmergelerine de nasıl onurlu halk olunacağını göstermiş oldu.

KDP’nin yürüttüğü siyaset peşmergeyi onursuzlaştırıyor. KDP peşmergeyi maaşla kendine bağladığı gibi her türlü düşman saldırısı karşısında boyun eğmeyi emrediyor. Peşmergeler, Başûr’u işgal için Başûr’a geçen Türk ordusunun zırhlı araçlarına escort oluyor, onları koruyor, kendi üslerinde misafir ediyor, her türlü hizmeti de sunuyor. Kürtler için bundan daha onursuz bir duruş olamaz. Kürt düşmanlığı kadim bir sorun olarak Türk devleti tarafından sürdürülüp soykırımlar anbean uygulanırken, Başûrê Kurdistan’da yüze yakın insan Türk savaş uçakları tarafından katledilmişken, Kürt gençlerinin uçaklarla parçalanan cenazesi henüz gömülmemişken bu yapılanlara ihanet, işbirliği ya da başka ad koymak zor. Bu durumda KDP Kürt soykırımı yürütenlere ortak oluyor, hatta kanını onlara satıyor. Şimdi bunlar ağır belirlemeler ve bu ağır durum karşısında YNK’nin de yeterli olmasa da açıklamaları oldu.

YNK, tüm bu saldırıları, sonuçlarını görüyor ve bunun karşısında direnenleri görüyor, kısmen tutum da ortaya koyuyor, ancak sıkça Kürt düşmanlarının Kürtlerden daha güçlü olduklarını dillendiriyor. Bunda özgürleşen Kürt’ün gücünü görmeme vardır. Oysa YNK, özgürleşen Kürt’ün gücünü daha iyi görmeli ve daha güçlü tutum almalıdır. Kürtlerin düşmanı vardır, bu düşmanın orduları da olabilir, ancak bunlarla durumu ele alıp yeterli tutum göstermemek düşmanı büyütüyor. Çünkü bu konuda alınacak her doğru tutum, Kürt direnişini büyütmekte, büyüdükçe de Kürt düşmanları zayıflıyor. Kürt düşmanlarının zayıflaması da, düşmana işbirlikçilik yapanları da zayıflatıyor.

Başûr’da hiçbir parti, PKK’nin tasfiye olmasını bekleyip sonrası kazanımlara konma hayaline kapılmamalıdır. PKK tasfiye olursa dünyada değil kazanım, Kürt namına zerre bir anlam kalmayacağı bilinmelidir. Çünkü bugün dünyanın herhangi bir yerindeki bir Kürt kazanımı PKK sayesindedir. Ancak PKK’nin yürüttüğü direnişe ortak olunursa kazanılır. Tersi her tür kaybetmedir. KDP’nin TC’ye dayanarak bölgede güçlenmesi diye bir durum yoktur. KDP’nin TC’ye dayanarak bölgede PKK’ye yönelmesidir ki, varlığı PKK’nin zayıflamasına koşullanmış olmak KDP için ölümcül sınırda durmak demektir. Bunlardan öte AKP-MHP’den öğrenilen tekçiliği Kürdistan’da geliştirmek kazandırmaz. Ki bu da KDP’nin halk karşıtı ve halka rağmen durumunu derinleştirecektir.

Gerilla direniyor ve her gün ülkenin hangi bölgesinde, hangi karış toprağında nasıl direndiğinin bilgisini de halkla paylaşıyor. Her gün işgalci düşman askerleriyle göğüs göğüse savaşıyor, onları cezalandırıyor, öldürüyor, kiminde kendisi de yaralanıyor ve şehit düşüyor.

Tüm bunlar dünyanın gözü önünde oluyor. Tüm bunlar tüm kürtlerin gözü önünde oluyor. Ve tüm bunlar Başûrê Kurdistan’da, peşmergelerin gözü önünde oluyor. Destek açıklamaları, etkinlikler, kampanyalar oldu, önemli etkileri de oldu, oluyor. Ancak yürütülen bu direniş, verilen amansız savaş, gerillanın yürüttüğü direniş karşısında yapılanlar yeterli değildir.

Gerilla, anı anına tarihsel bir direniş yürütüyor. Başûrê Kurdistan halkı bu direnişin anlamını ve gerillanın nasıl direndiğini iyi biliyor. PKK gerillalarının hiçbir çıkar olmadan verdikleri savaş karşısında peşmergenin de cepheye giderek Kürdistan direnişine katılmasından daha doğal bir şey yoktur. Oysa bu olmuyor. KDP’nin peşmergeyi düşürdüğü durum, TC zırhlılarına ve askerlerine hizmet etmek oldu. Peşmerge bu durumdan kendini kurtarmayacaksa Kürdistan tarihindeki anlamını hepten yitirecek ve halkın yüreğinden de silinip atılacaktır. Peşmergenin onuru korunmak isteniyorsa, öncelikle unutmamayı öğrenmeli ve mevcut duruştan çıkmalı, gerillanın yürüttüğü direnişe seyirci olmamalıdır. Bu savaşa katılmak, direnişi büyütmek ve Kürdistan davasını zafere taşımak gerekir.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.