Polis mezar tahrip etti

  • Polis, Revan Zana Barıştıran’ın (Omedya Rohat) mezarını tahrip etti. Baba Fadıl Barıştıran, İHD Van Şubesi’ne başvurdu.  

 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, HPG’lilerin mezarlarının tahrip edilmesine ilişkin dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-Der) Van Şubesi üyeleri de katıldı. Toplantıda konuşan İHD Van Şubesi Başkanı Mehmet Karataş, Kürtlerin öldüğünde bile saldırıya maruz kaldığını ifade ederek, “Son 7-8 yıllık süreçte yaşamını yitirenler üzerinde insanlık dışı uygulamalar sergilenmiştir. Örneğin Taybet Ana’nın cenazesi günlerce yerde bekletildi. Lokman Birlik’in cenazesi araçların arkasında sürüklendi. Yaşamını yitirdikten sonra devletin mezarlıklara yönelik birçok saldırısı oldu. Bu saldırılar insanlık dışıdır” dedi. 

Çocuklarımıza sahip çıkacağız

Tahrip edilen kızı Revan Zana Barıştıran’ın (Omedya Rohat) mezarı için İHD’ye başvuran Fadıl Barıştıran ise şunları söymedi: “Kızım 2016’da Dersim’deki hava saldırısında hayatını kaybetti. Cenazeyi Van’a getirdik defnettik. Adını mezar taşına yazdık. 26 Ekim 2022’e kadar öyle devam etti. 27 Ekim 2022’de TEM’den aranarak ifadeye çağrıldım ve bana ‘Örgütün belirlediği ismi yazmışsın’ dediler, ben de kızımın göbek adının o olduğunu söyledim. Daha sonra 29 Ekim’de polisler mezarlığı tahrip ederek mezar taşını kırdılar. Bu ne insanlığa ne de uluslararası hukuka sığar. Bu, Kürtlere özellikle yapılan bir uygulamadır ama biz çocuklarımızın ölüsüne de dirisine sahip çıkacağız. Çocuklarımızın mücadelesini kimseye ezdirmeyeceğiz. Bu hukuksuzluk için AİHM’e kadar başvurular yapacağız.” 

MEBYA-DER Van Eşbaşkanı Hanım Kaya da son dönemde mezarlıklara saldırıların arttığını belirtti. Dava hakkı tanınmadan mezar taşının kırılmasının hukuksuzluk olduğunu ifade eden Kaya şunları ekledi: “Hukuksuzluk hat safhada. Artık aileler cenazelerini torbada, kargoda alıyor. Bu da yetmiyormuş gibi toprakta yatanlara da rahat vermiyorlar. Bize başvuran aileler var ve tehdit ediliyorlar.”  WAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.