Pratikten kopmayı asla kabul etmedi

Şehit Sabri Bagok

Şehit Sabri Bagok

  • HPG, Mêrdîn’den Gabar’a, Zap’tan Qendîl ve Xakurkê’ye kadar Kurdistan’ın birçok bölgesinde 26 yıl boyunca savaşan komutan Sabri Bagok’u, şehadet yıl dönümünde andı: “Pratikten kopmayı asla kabul etmedi ve ön cephelerde sorumluluk alıp savaşmayı esas aldı.”

HPG Basın İrtibat Merkezi, 14 Ocak 2020’de şehadete ulaşan Sabri Bagok’un (Yahya Duman /Mêrdîn) şehadet yıl dönümü vesilesiyle dün kimlik bilgileri ile birlikte mücadelesini anlatan yazılı bir açıklama yaptı. Bir kez daha ailesine, yurtsever Mêrdîn ve Kurdistan halkına başsağlığı dileyerek, mücadelesine bağlılık sözü veren HPG, şunları paylaştı:

PKK’ye 1993’te katıldı

Midyatlı bir ailenin ferdi olarak Nisêbîn’de dünyaya geldi. Yurtsever bir aile ve çevrede büyüdü. Ailesinden özgürlük mücadelesine katılımlar gerçekleşti. Amcasının oğlu olan Dijwar (Abdurrahman Duman) 1996’da Dêrsîm’de; amcasının oğlu Hogir (Feyruşah Duman) da 2006’da Garzan’da şehadete ulaştı. Liseye kadar okuduktan sonra çalışmaya başladı. Spora ilgisi vardı. Avrupa’ya giderek, bir süre burada çalıştı ve 1993’te  PKK’ye katıldı.