Protestolar Cada kampını kapatıramadı

Forum Haberleri —

Êzîdîler Cada kampına gelen DAİŞ ailelerini protesto ediyor

Êzîdîler Cada kampına gelen DAİŞ ailelerini protesto ediyor

  • Suriye’den (Rojava) son aylarda aralarında Iraklı DAİŞ ailelerinin de bulunduğu göçmenlerin yüzde 10'u El-Cada'a kampına transfer edildi, halk rahatsız.
  • “Hükümet yetkilileri umutlu olsa da herhangi bir kişinin veya belirli bir varlığın DAİŞ hakkındaki görüşlerini değiştirebileceğini düşünmüyorum, bunun çok zor olduğunu görüyorum”
  • “Bu ailelerin, DAİŞ'le hiçbir bağları olmadığı ortaya çıksa bile kendi bölgelerindeki insanlarla sorunları var. Çünkü akrabaları daha önce DAİŞ ile birlikteydi”

AMMAR AZİZ-NİNOVA
Ninova'nın farklı bölgelerinden insanların protestoları, federal hükümetin Al Cada'a kampıyla ilgili kararlarını değiştirmedi. Kamp, DAİŞlilerin akrabalarından oluşan Iraklı kadın, çocuk ve yetişkinler için geçen yıl kurulmuştu.
Şengalli Êzîdî aktivist Hudeda Cemil, “Birkaç kez protesto gösterisi düzenledik ve DAİŞ’li ailelerin geri dönmesini reddettik. DAİŞ tarafından öldürülen kurbanların ailelerini onore etmelerini istedik ama hükümet aksini yaptı ve protestolara aldırış etmedi” dedi.
Êzîdîler, Ninova'nın farklı bölgelerinde yaşayan birçok kişi gibi şimdi El Hol kampında kalanların tekrar ülkeye geri dönmelerinin tehlikeli sonuçlar doğuracağını düşünüyor. Yaptıkları protesto gösterilerinde bu kesimin “tehlike kaynağı" olduğunu dile getiriyorlar. KirkukNow haber sitesine konuşan Cemil, “DAİŞli ailelerinin Ninova'ya tekrar getirilmesini Êzîdîlere ve katliamın kurbanlarına hakaret olduğuna inanıyoruz" dedi. 
İlk grup Mayıs 2021'de Suriye'den Irak'a transfer edildi. Edinilen bilgiye göre Suriye'deki Al-Hol kampında yaşayan kişilerin sadece yüzde 10'u Al-Cada'a kampına transfer edildi.

Hükümet ısrarla kararını uyguluyor
Davayı takip eden Ninova Valiliği'nin Irak Parlamentosundaki temsilcisi Şerwan Doberdani, “Al-Hol kampındaki 4 bin 500 Iraklı aileden 450’si Al-Hol kampından Cada’ye nakledildi. Bölge halkının protestolarını Irak hükümetine getirdik, ancak hükümet bu protestoları dikkate almadı ve kararını uygulamaya başladı" dedi.
Irak Göç ve Yerinden Edilme Bakanlığı ve Uluslararası Göç Örgütü’nce (IOM) yönetilen Al-Cada'a kampı, Al-Qayyarah ilçesinin merkezine 15 km uzaklıktaki Al-Cada'a köyüne 100 metreden daha yakındır. Kamp, 500 çadırdan oluşmaktadır. 
Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Qasım Al-Araci, geçtiğimiz Mart ayında Al-Cada kampındaki kişilerle ilgili bir sempozyuma katılarak, bu ailelerin güvenlik ve istihbarat incelemelerine tabi tutularak ve özel prosedürlere göre Suriye'den Irak'a nakledildiğini belirtmişti. Al-Araci'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, çalışmalarının kapsamı topluma yeniden entegre etme ve bölgelerine dönüşlerine hazırlama için psikolojik ve sosyal olarak rehabilitasyon.

30 bin Iraklı DAİŞli El-Hol’de 
Irak hükümetinin istatistiklerine göre, Suriye'deki El Hol kampında aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu 30 bin Irak vatandaşı "DAİŞli” yaşıyor. El-Hol kampı, Haseke şehrinin doğusunda bulunan Suriye'deki en büyük kamplardan biridir. Kampta aralarında yabancı kadın ve çocukların, Suriyeli ve Iraklıların da bulunduğu çoğu "DAİŞlinin aileleri" olan 70 binden fazla kişi barınıyor.
Ninova Göçmen İşleri ve Örgütlerinden Sorumlu Vali Yardımcısı Ali Ömer Kaabo, “Irak hükümetindeki yetkililer bize bu aileleri Ninova'ya taşırlarsa büyük bir hata yapacaklarını söylediler ve bizi dinlemediler” dedi. Geçtiğimiz yıllarda DAİŞ'le işbirliği yapmakla suçlanan kişilerin geri dönüşü, Ninova'nın farklı bölgelerinde protestolara yol açmış, bu protestolar Qeyare gibi bazılarında gerginliğe ve çatışmalara dönüşmüştü.
Kaboo, üç grubun Al-Cada'a kampına transfer edildiğini ve "Irak hükümeti güvenlik sorunları olmadığını söylüyor, ancak yarın ne olacağını bilmiyoruz" dedi. Irak hükümeti şu anda güvenlik kontrolünün tamamlanmasının ardından binden fazla aileyi Al-Hol kampından Al-Cada'a kampına transfer etmek için hazırlık yapıyor.

Zummar halkı kabul etmedi
Şerwan Dobardani, "Hükümet, bunların Irak vatandaşı olduğunu ve ülkelerine geri gönderilmeleri gerektiğini savunuyor, çünkü geri gönderilenlerin yüzde 10'u Ninova'dan, geri kalanı Anbar ve diğer illerden geliyor. Hükümet yetkilileri umutlu olsa da herhangi bir kişinin veya belirli bir varlığın DAİŞ hakkındaki görüşlerini değiştirebileceğini düşünmüyorum, bunun çok zor olduğunu görüyorum” sözleri ile yaşanan çıkmazı tanımladı. 
2019 yılında Irak hükümeti, Ninova'nın kuzeybatısındaki Zummar bölgesinde “DAİŞ ailelerini” kabul etmek için kamp kurmaya karar verdi, ancak bölge sakinleri ve yetkililerin protestolarının artması nedeniyle proje durduruldu.

 Toplum içinde sorunlar oluşacak
Adının açıklanmasını istemeyen Göç ve Göçmenler Bakanlığı'ndan bir yetkili de, “El-Cada'a kampı geçici bir yer ve yerinden edilenler topluluğa entegre edilecek ve menşe bölgelerine göre geri gönderilecek. Bu ailelerin, DAİŞ'le hiçbir bağları olmadığı ortaya çıksa bile kendi bölgelerindeki insanlarla sorunları var. Çünkü akrabaları daha önce DAİŞ ile birlikteydi” dedi.
Birleşmiş Milletler, güvenlik ve idari yetkililer ve aşiret başkanları ile işbirliği içinde bir dizi komite oluşturarak, uzlaşmayı teşvik etmeyi ve DAİŞliler ile bağlantılı veya DAİŞ’e mensup olmakla suçlanan kişilerin geri dönüşünün önünü açmayı amaçlıyor.

Kaynak: Kirkuknow

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.