Raşin: Sesimizi duyurun; 40 yıldır zulüm altındayız

Kadın Haberleri —

22 Eylül 2022 Perşembe - 17:20

.

.

  • Gösterilere aktif katılan Raşin, olayın artık bir halk hareketine dönüştüğünü, rejim değişikliği talep edildiğini belirterek, “Sesimizi duyurun. Bu devlet 40 yıldır şeriat kanunları adı altında kadınlara zulmediyor. Namus adı altında öldürülüyoruz” diye seslendi.

GÖZDE ÇAĞRI ÖZKÖSE / MA

Rojhilatê Kurdistan’lı 22 yaşındaki Jîna (Mahsa) Amînî’nin İran’ın başkenti Tahran’da “Ahlak Polisi” tarafından katledilmesiyle başlayan protesto gösteriler 6 gündür devam ediyor. Şimdiye kadar 11 kişinin katledildiği gösterilere katılan Kürt kadın aktivist Raşin rejime karşı halkta büyük bir öfkenin hakim olduğunu belirtti. 

Rojhilatê Kurdistan'ın en büyük kenti olan Kirmanşah'taki eylemlere aktif olarak katılan ve güvenlik nedeniyle Raşin olarak adlandırılan Kürt kadın aktivist, Kirmanşah'ta devam eden eylemleri ve kentin atmosferini anlattı.

İlk kez erkekler, kadınlarla omuz omuza

Kürdistan ve İran halkının durumunu anlatmak için en uygun kelime öfke olduğunu söyleyen Raşin şöyle dedi: “Jîna Amini, masum bir insan, bir Kürt kadını, saçının bir kısmı görünüyor diye ahlak polisi tarafından işkenceyle öldürüldü. Kürtler her zaman İran'daki eylemlerde başı çekmiştir. Daha önce ekonomik kriz nedeniyle, yüksek fiyatlar ve yoksulluğa karşı eylemlerde de başı Kürtler çekerdi. Ama bu sefer durum çok farklı. Çok büyük bir öfke var ve sokaktaki hareket çok güçlü. Bu öfke her şeyden önce zorunlu başörtü ve İranlı kadınların statüsünün verilmemesine karşı. Bu eylemlerde farklı olan bir şey daha var. Daha önceden kadınların neyle karşı karşıya olduğu üzerine pek kafa yormayan erkekler de kadınların taleplerini destekliyor ve sokakta kadınlarla omuz omuza. Ortak tek amaç Molla rejimini devirmek."

Eylemler, halk hareketine dönüştü 

İran'ın tamamına yayılmış olan eylemlerin ve mücadelenin odağının kadınlar olduğunu, özellikle de feministler olduğunu ifade eden Raşin, "Her ne kadar ilk anda sokağa inen ve eylemleri görünür hale getiren kadınlar olsa da polis şiddeti nedeniyle eylemler artık bir halk hareketi haline gelmiş durumda" dedi.

Polis vahşeti günlük hayatının bir parçası

İranlı kadınların sokaklardaki polis mevcudiyetinden son derece rahatsız olduğunu söyleyen Raşin, "Başörtüsü takan kadınlar dahi polisi görünce kendini tehdit altında hissediyor. İran'daki tüm kadınlar biliyor ki Jîna'nın ölümünden polis sorumlu. Buna rağmen, özür dilemek, suçlarını kabul etmek yerine yalanlarına inanmamızı istiyorlar. Bu ülkede kadınlar 40 yılı aşkın süredir bu erkek zihniyet tarafından eziliyor. Polis vahşeti bizlerin günlük hayatının bir parçası. Bizler 40 yılı aşkındır en temel haklarımızdan mahrum bırakılıyoruz. Gerçek şu ki, İslam hükümetleri kadınların en büyük düşmanıdır. İran gibi hükümetler, kadınlara haklarını tanımaktansa onları öldürmeyi tercih eder” diye belirtti. 

Halk ilk kez rejim değişikliği istiyor

Amini’nin katledilmesinden sonra başlayan eylemlerin yapı olarak daha önce İran'da görülen eylemlerden farklı olduğunu vurgulayan Raşin, "Geçmişteki eylemlerde temel talep koşulların değiştirilmesiydi. O eylemlerde pek çok kişi hükümet değişikliği talep etmiyordu. Şu anda durum farklı. İlk kez halk, bu kadın düşmanı hükümete kinini kusuyor ve yüksek sesle rejim değişikliği olmadan kadınların eşit vatandaş olamayacağını söylüyorlar" diye belirtti.

Raşin konuşmasında Batı ülkelerinin tavrına da dikkat çekerek, hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtti.

‘Sesimizi duyurun!’

İran dışındaki kadınlara seslenen Raşin, "Bu haksızlığı tüm dünyaya gösterin. Sesimizi duyurun. Bu devlet 40 yıldır şeriat kanunları adı altında kadınlara zulmediyor. Namus adı altında öldürülüyoruz. En temel haklarımızdan mahrum bırakılıyoruz. Jîna'nın ölümü korkunç bir trajedi, ancak dünyanın bizleri görmesine vesile oldu. Sizler, İran'ın dışındaki kız kardeşlerimiz, bu unutulmuş sesi, bu görmezden gelinen hikayeyi dünyaya duyurun" diye belirtti. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.