Rêber Apo’nun paradigması artık tüm dünyada

Dosya Haberleri —

16 Eylül 2022 Cuma - 20:00

Uzun Yürüyüş

Uzun Yürüyüş

 "Rêber Apo’nun özgürlüğü için: Özgürlük Mücadelesine Gelin" şiarıyla başlatılan Uzun Yürüyüş'te yer alan enternasyonalistlerle konuştuk.

  • İspanyol Angus Christe: "Kürt Özgürlük Hareketi bugüne kadar başka hareketler ve örgütler içinde gördüğümüz bütün fikirlerden daha ayrı bir yerde duruyor. İnsanlığın var etmek istediği yol için büyük bir güç ve umut kaynağı."
  • Fransalı Boptusta Darunal: "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile iletişim yolları biran önce açılmalı. Uluslararası kurumlarda bu sessizliklerine son verip Türkiye’nin yaptıklarına dur demeli. Dünya halklarının özgürleşmesi Rêber Apo’nun paradigmasıyla mümkün."
  • İtalyan Matilda Lombardo: "Önder Apo’nun özgürlüğünün bütün halkların ve öncelikle de Kürt halkının özgürlüğü olduğunu düşündüğüm için bu yürüyüşe katıldım. Bütün Avrupa ve dünyadaki enternasyonalistlere bir araya gelme çağrısı yapıyorum."
  • Arjantinli Kuan'a: "Önder Apo sadece Kürt Halk Önderi değil, o Demokratik Halk Önderidir. Biz öyle görüyoruz. Herkes için bir Önderdir. Özellikle konfederalist ekolojik ve kadın kurtuluşçu ideolojisi herkes için geçerlidir. Önder Apo alternatif bir özgür yaşamın yaratıcısıdır."

BERFİN DENİZ

Her yıl Eylül ayında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için gerçekleştiren Uzun Yürüyüş büyüyerek devam ederken, gençlerin kararlı duruşu ve direnişi bu yıla damga vurdu. Bu yıl 11 Eylül’de Almanya’nın Essen kentinde başlayan yürüyüş Kürt ve enternasyonalist gençleri bir araya getirdi. Dünyanın birçok ülkesinden gelen enternasyonalistler, 'Bijî Serok Apo' eşliğinde yürüyor ve Abdullah Öcalan’ın sadece Kürt halkının değil tüm halkların önderi olduğunu belirtirken, fiziki olarak özgürleşmesi için bu yürüyüşte yer aldıklarını söylüyor. Yürüyüşe katılan her birey Kürt Özgürlük hareketini tanıyor ve o bilinç düzeyi ile bağlılıkla eylemini gerçekleştiriyor. Günler süren yürüyüşte sohbet ettiğim her birey Öcalan’ın felsefesini ve paradigmasını benimsemiş bireylerdi. Yürüyüş sırasında enternasyonel gençlerle de röportaj yaptık. Gençlik, mesajlarıyla geleceğe ışık tutuyor. İyi okumalar...

İnsanlık için umut kaynağı

İspanyol Angus Christe yürüyüşe İngiltere’den gelmiş. Uzun yıllar önce Kürt Özgürlük Hareketi ile tanıştığını söyleyen Angus, “İngiltere’de ki eylemlere de katılıyordum. Burada tanıştığım arkadaşlarla Kürt hareketini daha fazla tanıma şansım oldu. Şimdi ise paradigmayı öğrenerek yaşamımda nasıl uygulayabilirimin arayışındayım. Kürt Özgürlük Hareketi bugüne kadar başka hareketler ve örgütler içinde gördüğümüz bütün fikirlerden daha ayrı bir yerde duruyor. İnsanlığın var etmek istediği yol için büyük bir güç ve umut kaynağı” diyor.

Angus Christe 

Bu yürüyüş bir fırsat

Bu yürüyüşün kendisi için çok önemli olduğunu ve çok etkilendiğini söyleyen Angus Christe, “Burası bir eylem alanı olması dışında bir araya geldiğimiz ve fikirlerimizi olgunlaştırdığımız bir zemin. Onlarca farklı yerden kişilerle tartışmalar insanı geliştiriyor. Devrimci anlamda kendi kişiliğini değiştirmek ve büyütmek isteyen insanlar için çok iyi bir ortam” diye vurguluyor.

Önder Apo ilham veren bir devrimci

İspanyol Angus Christe, duygularını şu sözlerle özetliyor: “Önder Apo benim için büyük bir ilham verici devrimci kişilik. Öcalan’ı bir Önder olarak esas alıyorum. Dünyanın hegomonik güçleri şu an Öcalan’ı esir almış durumdalar ama onun derhal özgürleştirilmesi lazım. Bir enternasyonalist olarak Önder Apo’nun özgürlüğü için bu yürüyüşteyim. Bizim de onun paradigmasını öğretmemiz bütün dünyaya anlatmamız gerekiyor."

Öcalan’ın paradigmasını benimsiyorum

Fransa’nın Brotenya bölgesinden gelen Boptusta Darunal ise Kürt Özgürlük Hareketi ile bu yıl tanışmış olmanın mutluluğunu yaşadığını söylüyor ve ekliyor: “Bir yıldır araştırıyorum. Kürt hareketi içinde olan arkadaşlarım bu yürüyüşe katılmamda teşvik edici oldu. Kürt halkı uzun yıllardır çok büyük acılar yaşamış. Önderleri ise 20 yılı aşkındır bir zindanda ağır tecrit altında tutsak ediliyor. Ben bir enternasyonalist olarak Öcalan’ın paradigmasını benimsiyorum.”

Birlikte güçlüyüz

Bu yürüyüşte dünyanın farklı yerlerinden gelen insanlar ile tanıştığını belirten Boptusta Darunal, “Bu harekete bu kadar insanın gönül verdiğini görmek insana güç veriyor. Bir enternasyonalist olarak biliyorum ki ne kadar farklı kişiler bir araya gelirsek o kadar güçlü oluruz. Burada yaşadıklarımızı Kürt Özgürlük Hareketi’ni tanımayanlara anlatıp ileride gerçekleşecek yürüyüşlere daha kalabalık olarak gelmek istiyoruz” diyor.

Öcalan özgür olmalı

Türk devletinin tecrit politikasına tepki gösteren Boptusta Darunal, "Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile iletişim yolları biran önce açılmalı. Uluslararası kurumlarda bu sessizliklerine son verip Türkiye’nin yaptıklarına dur demeli. Ortadoğu ve dünya halklarının özgürleşmesi Rêber Apo’nun paradigmasıyla mümkün” diye vurguluyor.