Rejimin hedefi kadınlar

Kadın Haberleri —

26 Eylül 2022 Pazartesi - 21:30

Jîna Amînî için yapılan eylemlerde katledilen kadınlar

Jîna Amînî için yapılan eylemlerde katledilen kadınlar

  • Jîna Amînî’nin katledilmesi sonrası İran’da yayılan protesto gösterilerinde kadınlar İran rejiminin hedefi olurken, Rojhilatê Kurdistan ve İran’da 146 kente yayılan eylemlerde 180 kişi hayatını kaybetti, 8 bin kişi de tutuklandı.

İran’da 22 yaşındaki Kürt kadını Jîna Amînî’nin “Ahlak polisi” tarafından katledilmesiyle başlayan protestolar 10. gününe girdi. Halk ayaklanmasına dönüşen 9 günlük gösterilerde, NCRI (İran Ulusal Direniş Konseyi) Kadın Komitesi sitesine göre ölü sayısı 180’e çıktı, 8 bin kişi ise tutuklandı. 

Rejim kadınlara saldırıda sınır tanımıyor

İran’ın 31 vilayetinden 146 kentine yayılan protestolarda kadınlar, rejimin 44 yıl boyunca kadına yönelik şiddet politikalarına, insanlıktan uzak uygulamalarına karşı özgürlük talebiyle gerçekleştirilen protesto eylemlerine öncülük ediyor.

Üniversitelerde de kadın öğrenciler eylemlerini sürdürüyor.  

24 Eylül’de Tahran Üniversitesinde “Diktatöre ölüm” sloganıyla eylem yapan kadın öğrencilere sivil giyimli devlet ajanları hunharca saldırdı. Saldırıda pek çok kadın öğrenci ağır yaralandı.

Kadınlar ve gençler direnişte

25 Eylül Pazar günü İran’ın 31 vilayetinde 146 kente yayılan eylemlerde, kadın ve gençler tüm saldırılara rağmen protesto gösterisi düzenleyerek rejim güçleriyle çatıştı.

İran’ın başkenti Tahran’da ise sokaklarda gençler barikatlar kurup, rejim güçlerine meydan okudu. Tahran’a bağlı 10 ayrı ilçede de yapılan protesto gösterilerinde gençler rejim güçlerine karşı direndi.

Rojhilatê Kurdistan’ın Saqiz kenti başta olmak üzere İran genelinde muhafazakar olarak bilinen Meşhed, Şiraz, İsfahan, Raşt gibi kentlerde onlarca protesto eylemi düzenlendi.

Kadınlar hedef alınarak katledildi

Çok sayıda kadının katledildiği protesto gösterilerinde NCRI Women sitesinin geçtiği verilere göre, 19 Eylül’de Tebriz’de Aysan Madan Pasand isimli kadın rejim güçlerince dövülerek katledildi. Katledilen Aysan’nın ailesine baskı yapan rejim güçleri aileden kızlarının hastalık sonucu yaşamını yitirdiği yönünde açıklama yapmasını istedi.

20 Eylül’de katledilen kadınların

*20 Eylül’de 33 yaşındaki Ghazaleh Chalavi, Amul'da rejim güçleri tarafından ateşli silahla katledildi.

*Rojhilatê Kurdistan’ın Kirmanşah kentinde 62 yaşındaki Minoo Majidi rejim güçleri tarafından ateşli silah katledildi.

*23 yaşındaki Hannaneh Kia, Novşehr’de rejim güçleri tarafından ateşli silahla katledildi.

*20 yaşındaki Hadiss Najafi, Kerec Mehrshahr’da rejim güçleri tarafından katledildi.

*16 yaşındaki Mahsa Mogouii, İsfahan’a bağlı Fuldshahr’ta rejim güçleri tarafından katledildi.

Hadis Najafi 6 kuruşunla katledildi

22 Eylül’de ise 25 yaşındaki Hediyeh Naimani, Novşehr’daki Hafız Caddesi’nde rejim güçleri tarafından vurularak katledildi.

İranlı gazeteci ve aktivist Masih Alinejad, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Jîna Amînî için yapılan protesto gösterilinen en ön safların da direnen Hadis Najafi adlı 20 yaşındaki genç kadının rejim güçleri tarafından 6 kurşunla katledildiğini duyurdu.

‘Sesimiz olun’

Masih Alinejad şöyle dedi: “20 yaşındaki #HadisNajafi, İslam Cumhuriyeti güvenlik güçleri tarafından göğsünden, yüzünden ve boynundan vuruldu. Sesimiz olun.”

 

 

İlam’da 4 genç kadın tutuklandı

İran rejiminin kadına yönelik tutuklamaları ise sürüyor. Rojhilatê Kurdistan’da ağırlıklı olarak yaşanan tutuklamalara yenileri eklendi. Hengaw İnsan Hakları Örgütü’ne göre İlam’da İran rejim güçleri tarafından gözaltına alınan 17 yaşındaki Nilufar Ghazi, 18 yaşındaki Sara Shirdel, 20 yaşındaki Mona Morovati ve 16 yaşındaki Elaha Momeni tutuklandı. Tutuklanan genç kadınların nereye götürüldüğü hakkında bir bilgi bulunmazken, ailelerine de herhangi bir cevap verilmiyor.

‘Çocuklarımızı Kürt partileri öldürdü” baskısı

Kürdistan İnsan Hakları Ağı ise, 25 Eylül’de yaptığı bir açıklamada, protesto gösterilerinde Besic güçlerinin göstericilere yakın mesafeden pompalı tüfek ve kalaşnikof ile ateş açtığı yazdı. Pek çok yaralanın da tutuklanma korkusuyla hastaneye gitmediğini kaydeden kuruluş, direnişte hayatını kaybedenlerin ailelerine de baskı yapıldığını ve ailelerin kimseyle konuşmamaları istendiğini belirtti. Kürdistan İnsan Hakları Ağı, ailelerden de çocuklarının cenazelerini alabilmek için nakit ödemeler isteyen rejim güçlerinin, ailelere çocuklarının Kürt parti ve hareketlerince öldürüldüğünü açıklaması yönünde baskı yaptığını açıkladı. Gözaltına alınanların da işkence gördükleri gelen bilgiler arasında. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.