Reqalı kadınlar 3 yıldır özgür

Kadın Haberleri —

20 Ekim 2020 Salı - 22:00

  • Reqa’nın DAİŞ karanlığından kurtarılması üzerinden üç yıl geçti. Zaman kaybetmeden özgürlüğün inşası için kolları sıvayan kadınlar DAİŞ zihniyetiyle savaştı, eğitimle örgütlendi, istihdam ve güvenlik çalışmalarında yer aldı, siyasette eşit temsiliyet hakkı elde etti.

RUBA EL ELÎ
ANHA/REQA

Reqa’nın DAİŞ çetelerinden kurtarılmasıyla birlikte toplumda öncülük rolünü yeniden kazanan kadınlar, önlerine çıkan her türlü engeli aşmak ve çetelerin yarattığı tahribatı gidermek için büyük emek veriyor. Kadınlar, karanlıktan kurtuluşlarının 3’üncü yılında da inşa ve dönüşüm devrimi mücadelesini sürdürüyor.
2013 yılının Temmuz ayında Reqa, DAİŞ çetelerinin denetimine geçmiş, kent karanlığa bürünmüştü. Şiddet en vahşi haliyle kadınlar üzerinde uygulandı. Kentte bulunan üniversite, okul ve statlar, kadınların tutulduğu zindanlara, işkencehanelere dönüştürüldü. Bu karanlık, 17 Ekim 2017’de QSD savaşçıları tarafından yarıldı. Kentin kurtuluşu için büyük bir mücadele sergileyen kadınlar tarih sayfalarına adlarını yazdırdı. 

İlk adım kadın meclisleri

Reqa’nın kurtuluşuyla zaman kaybetmeden örgütlenme çalışmalarına başlayan kadınlar, ilkin yerel kadın meclisleri oluşturdu. Meclislerle bir yandan siyaset alanına aktif katılım sergiledi, eşbaşkanlık sistemiyle siyasette eşit temsiliyet hakkına kavuştu bir yandan da örgütlenme, eğitim ve istihdam çalışmaları yürüttü.
Reqa merkezinde örgütlenmelerini tamamladıktan sonra bu kez belde ve köylere yöneldi. Mevcut durumda kentte 19 kadın meclisi aktif çalışma yürütüyor. Bünyesinde uzlaştırma, arşiv, sağlık, ekonomi ve eğitim komiteleri bulunduran meclislerin her birinde en az 10 kadın bulunuyor. Kentte kurum ve kuruluşlarda yer alan kadınların sayısı 5 bini geçti.