Riha'dan DEM Parti müjdesi

Celaledin Erkmen ve Gülşen Özer

Celaledin Erkmen ve Gülşen Özer

DEM Parti Riha (Urfa) Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Celaledin Erkmen ve Gülşen Özer, sorularımızı yanıtladı:

  • DEM Parti, Riha'da Yeniden Refah ve AKP ile yarışta öne geçmeye daha yakın. Eşbaşkan adayları, "Halkımıza müjdeliyoruz; Büyükşehir Belediyesi ve ilçelerini büyük bir farkla alacağız" dedi. 

MIHEME PORGEBOL/ RIHA

Sayın Erkmen, sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Ben Siverek doğumluyum. 1970’ten beri Urfa’da oturuyorum. Ticaretle uğraşmama rağmen ağırlıklı olarak siyasetin içerisinde oldum. DEP’ten bu yana bu siyasi geleneğin içerisinde görevler aldım. Yönetim kurulu üyeliği, birkaç dönem il başkanlığı, İHD yöneticiliği, PM üyeliği gibi görevler aldım. Urfa’da kent uzlaşısı temelinde bileşenler ve kentteki sivil toplum örgütlerinin önerisiyle aday olmaya karar verdim. Bunu bir görev olarak değerlendirdim.

 

DEM Parti Riha (Urfa) Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Celaledin Erkmen

 

Urfa’da partinizin etrafında hiç olmadığı kadar bir coşku yakalanmış görünüyor. Seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Doğrusu, seçime dair tepkiler bizi heyecanlandırıyor ve yükümüzü de ağırlaştırıyor. Genel siyasi atmosfer açısından bakarsak AKP artık çürüme dönemine girmiş ve tüm itibarını yitirmiş durumda. AKP’nin halk nezdinde bıraktığı imaj; yolsuzluk, adam kayırma, tekçi anlayış ve iradesizlik. Halk, bir çözüm gücü olarak görmüyor. Genel siyasetteki bu anlayış yerele de olanca etkisiyle yansıyor. AKP ve uzantısı olan anlayışların yerel sorunlara bakışı da aynı tarzda yürüyor.

İşte Urfa Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere 22 yıldır birçok belediyede bu anlayış hakimken çözebildikleri hiçbir sorun yok. Ülkenin genelinde olduğu gibi Urfa’nın da ulaşım, imar, yeşil alan sorunları devam ediyor. Açlık, yoksulluk, rant, adam kayırma ve kamu kurumlarını siyasallaştırma anlayışını halk da görüyor. Urfa’da dokunduğumuz her insan “Bizi bu anlayıştan kurtarın, bu düzen değişmeli” diyor ve bizim etrafımızda kenetleniyor. Bu yüzden de seçim çalışmalarımız halkla iç içe, kalabalık ve olanca coşkusuyla sürüyor.