Roboskî'yi anmaya dava

Roboskî Katliamı

Roboskî Katliamı

  • Riha'da bir okul müdürüne, Roboskî Katliamı'nın yıl dönümü dolayısıyla yaptığı paylaşım gerekçesiyle kınama cezası verildi, görevden alındı, hakkında dava açıldı. 

Türk ordusunun Şirnex'in Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Roboskî ilçesinde 19'u çocuk 34 kişiyi savaş uçaklarıyla katletmesiyle ilgili dava sürünceme bırakılıp kapatıldı, üstelik katliamcılar ödüllendirildi ama kurbanları anmak suç olarak görülüyor.

Riha'nın Xelfetî (Halfeti) ilçesinde üç okul müdürü, Roboskî Katliamı'nın 12. yıl dönümü olan 29 Aralık 2023'te WhatsApp uygulamasının "durum" bölümünde paylaşım yaptı. Üç müdür, katliama dair paylaştıkları fotoğraf nedeniyle Türk askerleri tarafından gözaltına alındı. Müdürler, yurt dışı yasağı ve adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. 

İdari soruşturma

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün talebi üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürleri hakkında idari soruşturma başlatıldı. İdari soruşturma sonrası okul müdürlerine kınama cezası verildi. Cezaya ise “Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk Ordusunu suçlayıcı paylaşımda bulunduğu ve terör örgütü PKK/KCK’nin ve yandaşlarının kullandığı dili/ paylaşımı kullandığı WhatsApp durumu ile kimin tarafında olduğunu belli ettiği iddiası sübut bulunduğu (...)" gerekçe gösterildi. 

Müdürlükten alındılar

Sonrasında üç isim de müdürlük görevlerinden alındı. İki müdür Hewag (Bozova) ilçesine, bir müdür ise Berecûk (Birecik) ilçesine sürgün edildi.

Yeğen Erdoğan'ın talimatı

Söz konusu kararın, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeğeni olan Halfeti Kaymakamı Zikrullah Erdoğan’ın talebi üzerine geldiği iddia edildi. Yeğen Erdoğan'ın “Ben bunları Halfeti'de görmek istemiyorum” dediği de ileri sürüldü. 

Savclık soruşturması

Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı da üç isim hakkında soruşturma başlattı. Bir ismin soruşturması devam ederken, bir kişi hakkında "takipsizlik" kararı verildi. 

PKK'yi desteklemek gibiymiş

M.Ö. hakkında ise "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede, M.Ö.nün "durumunda" paylaştığı fotoğraf ve yazıya yer verildi. Roboskî'de katledilenlerin cenazelerinin köylülerin omuzlarında mezarlığa götürülürkenki fotoğraf ile M.Ö.'nün “Faşist soykırım zihniyeti hiç bitmedi. Fakat bu halk hiç diz çökmedi” yazısı suçlamaya gerekçe yapıldı. İddianamede, söz konusu paylaşım için "Şüphelinin söz konusu paylaşımlar ile PKK/KCK’yi desteklemek niteliğinde meşru bir eylemmiş gibi gösterdiği…” değerlendirmesi yapıldı. 

Dava açıldı

Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi, hazırlananın iddianameyi kabul etti. M.Ö. hakkında açılan davanın ilk duruşması 18 Eylül’de görülecek. MA/RIHA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.