Rojava Devrimi ve ‘Pêlav Sor’lar

Forum Haberleri —

19 Temmuz 2020 Pazar - 23:00

  • Rojava Devrimine, öncülük eden komutan ve savaşçıların dayandığı düşünce, ideoloji ve politika Şengal’de, Mexmûr’da ve Kerkük’te de DAİŞ’in yenilgisine yol açmıştır. Rojava Devrimi, adeta devrim içinde devrim özelliğine sahiptir. Kadın, genç, ihtiyar ve tüm toplum adeta bir fikir devriminden, dil devriminden, eğitim devriminden ve devlet olmayan, demokratik otoritelerle politik devrimden geçmiştir.

NEDİM SEVEN

19 Temmuz 2012 tarihi Kürt ve Ortadoğu halkları açısından önemli ve anlamlı bir gündür. Rojava devrimcileri Kobanê’den başlayıp Cezirê ve Efrîn kantonlarında halkların devrimini gerçekleştirdiler.

Dokuzuncu yılına girilen Rojava Devrimini yaratan başta halkların önderi Önder Apo’yu, Rojava ve Kürdistan devrim şehitlerini, gazilerini, emeği geçen tüm savaşçı, komutanları, Kürdistan halkımızı ve dayanışmacı tüm enternasyonalist  komutan ve devrimcileri selamlıyorum.

Rojava Devriminin sembol isimleri Gelhat, Diyar Bagok, Arîn Mîrkan, Silava, Lugerîn, Ebu Leyla, Ebu Emcet, Hevrin Xelef ve daha nice isimsiz kahramanı saygı ve sevgi ile anıyorum. Devrim ve sosyalizm yolunda “Yolunuz, yolumuzdur” diyerek Rojava Devriminin Ortadoğu halklarına, dünya insanlığına özgürlük, eşitlik, adalet ve birlikte yaşamın ruhunu, bilinci, iradesi ve toplum modelin olma özelliğini taşıdığını vurgulamak gerekir.

Serêkaniyê’de başlayan El Nusra çetelerine karşı direniş, TC ve DAİŞ ortaklığına karşı, dünya devrimler tarihine “Kobanê Devrimi” olarak geçen direniş ile Kobanê’in özgürleşmesine yol açmıştır. Büyük bedeller verilerek DAİŞ’i yenilgiye uğratan Rojava Devrimi, Kobanê, Cezirê ve Efrîn’den sonra büyük bir kararlılıkla Arap, Süryani, Keldani, Ermeni, Çeçen, Türkmen halklarını da içine alan Deyra Zor, Baxoz, Reqa’yı da özgürleştirerek halkların devrimci mücadelesini yaratmayı başarmıştır.

Reqa’da DAİŞ halifelik ve kapitalist sultası yerle bir edilmiştir. Özellikle de özgür kadın savaşçılar ve DAİŞ’in deyimi ve halk nezdinde de Pêlav Sor’lar olarak bilinen gerillalarının öncülüğünde DAİŞ efsanesi yerle bir edilmiştir.

Rojava Devrimi yaşanırken Ortadoğu’nun kadın inancı ve halkına dönük Êzidîleri yok etmeyi hedefleyen DAİŞ ve ortağı TC’ye karşı, Şengal’in özgürleştirilmesinde de, Rojava Devrimcilerinin büyük katkısı olmuştur.

Rojava Devrimine, öncülük eden komutan ve savaşçıların dayandığı düşünce, ideoloji ve politika Şengal’de, Mexmûr’da ve Kerkük’te de DAİŞ’in yenilgisine yol açmıştır. Rojava Devrimi, adeta devrim içinde devrim özelliğine sahiptir. Kadın, genç, ihtiyar ve tüm toplum adeta bir fikir devriminden, dil devriminden, eğitim devriminden ve devlet olmayan, demokratik otoritelerle politik devrimden geçmiştir.

Rojava Devrimi, ulus devletin temelini yerle bir etmiş, sömürgeci ve emperyalist-hegomonist güç yapılarına karşı cesaret, inisiyatif, kararlılık, irade ile adeta yoktan var eden taktik ve stratejik yöntemler ve doğru zamanlı taktik ittifaklarla başarının yolunu açmıştır. Onun için Rojava Devrimi devlet olmadan halkın ve hakların öz gücüne dayalı geliştirilen 21.yy’da örnek bir devrim özelliğine sahiptir.

On bine yakın şehit, 20 binin üzerinde yaralı ve gazi verilerek gerçekleşen devrim maalesef TC’nin sömürgeci, işgalci ve faşist saldırıları ve DAİŞ’i her aşamada besleyen ve güçlendiren destek veren yaklaşımları 2018’de Efrîn’in işgali, 2019’da da Girê Spî ve Serêkaniyê’nin işgaline götürmüştür.

ABD, Rusya, İran gibi çıkarcı, menfaatçı ve hegemonist güç kurma amaçları ve kimi dönemler yapılan yanlış politika ve alınan yanlış kararlar sonucu sözünü ettiğim Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’yi TC işgaline bırakmışlardır. Şüphesiz Serêkaniyê, Girê Spî işgali sürecinde yapılan Türkiye-ABD ve Türkiye-Rusya anlaşmaları tarihimizde kabul edilmeyecek komplocu anlaşmalar olduğu hiçbir zaman unutulmayacaktır.

Rojava’daki Devrim hem Kürdistan hem de Ortadoğu halkları ve tüm insanlık için örnek teşkil eden mazlumların ve ezilenlerin gerçekleştirdiği bir devrimdir. Rojava Devrimi, devrim içinde devrimler yapma özelliğine sahiptir. Rojava’da gerçekleşen YPG-YPJ ve QSD şahsında bir askeri devrimdir. Gerilla ordusu devrim gerçekleştirmiştir.

Rojava’da gerçekleşen Kadın Devrimi’dir. YPJ ve Kongra Star şahsında kadının özgürleşme ve örgütlenme devrimi tüm insanlık için sevinç duyulan, gıpta ile bakılan özelliğe sahiptir.

Rojava’da gerçekleşen bir gençlik devrimidir. Kürt, Arap, Çeçen, Süryani, Keldani, Ermeni, Rojavalı ve Suriyeli gençlerin özgürleştiği, öncülük yaptığı bir devrimdir. Rojava’da gerçekleşen bir eğitim-kültür devrimidir. Toplumun tüm kesimleri çok açıdan eğitim ve yurtsever-devrimci kültürden geçmektedir. Rojava’da gerçekleşen özgüce dayalı bir toplumsal devrimdir. Toplumun her kesiminin yer aldığı, komün, meclis ve yerel otoritelerin inisiyatif aldığı, kolektif yaşam ve ilişkiye dayalı bir sosyal devrimdir.

Rojava’da gerçekleşen ve tüm komünist-sosyalist, ekolojistlerin kendini ifade ettiği enternasyonalist bir devrimdir. Rojava’da tüm halklar ve enternasyonalistler bedel ödemiştir. Rojava Devrimi halkların, devrimcilerin, enternasyonalistlerin devrimidir. Rojava’da gerçekleşen Önder Apo’nun üçüncü yol olarak tanımladığı ekolojik, demokratik ve kadın özgürlükçü paradigmanın Konfederal şekilde yaşam bulduğu devrim özelliğine sahiptir.

Rojava Devrimi tüm Suriye’nin demokratikleşmesi ve demokratik Ortadoğu halklarının birliğine gidişin proto-toplum modeli özelliğine sahiptir. Rojava’da şehit düşen tüm yurtsever, devrimci, enternasyonalist yoldaşları tekrar saygı ile anarak, Rojava Devriminin yeni yılının Kürdistan halkı, Ortadoğu halkları ve insanlık için direniş, adalet, özgürlük ve demokrasi getireceğini belirterek tüm Rojava halkını ve devrimcilerini saygı ile selamlıyorum.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.