ROJAVA: Kazanımlarımızı koruyacağız

Kadın Haberleri —

26 Kasım 2020 Perşembe - 16:57

  • Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü dolayısıyla Hesekê ve bağlı kentler ile Heleb, Minbic ve Reqa’da Kongreya Star öncülüğünde yürüyüşler yapıldı.

Heleb’in Şêxmeqsûd mahallesinde düzenlenen yürüyüş Cibênat Meydanı’nda mitinge dönüştü. Burada bir konuşma yapan Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) Eşbaşkanı Zelal Ceger, kadına yönelik şiddetin insanlığa karşı suç olduğunu belirterek, kadınlara, kendilerini hedef alan politikalara karşı savunma çağrısında bulundu.
Minbic’de Suriye Kadın Meclisi binası önünde bir araya gelen kadınlar, şehitlerin fedakarlıklarıyla edinilen kazanımları koruma sözü verdi.
Hesekê kent merkezinde Til Hecir mahallesindeki Sinalko Meydanı’ndaki eylemde Kongreya Star Hesekê Kantonu Yönetimi Üyesi Bêrîvan İsmail konuştu. Türk devleti ve çetelerinin işgali altındaki Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî’de, kadına yönelik şiddet suçların işlendiğini hatırlatan Ismaîl, bütün kadınların özgürlüğü için mücadeleyi yükselteceklerini vurguladı.
Hesekê’ye bağlı Til Temir ve Hol’da düzenlenen eylemlerde de mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı, ardından tiyatro oyunları sergilendi.
Reqa’da kentin Kadın Yönetimi tarafından düzenlenen yürüyüşte ise Reqa Kadın Meclisi Üyesi Sevsen El Xelef, YPJ komutanlarından Tehani Reqa ve İç Güvenlik Güçleri Üyesi Büşra El Salih birer konuşma yaptı.

HESEKÊ