Rojhilat’ta salgın yayılıyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

13 Kasım 2020 Cuma - 22:00

  • Rojhilat’ın (Doğu Kürdistan) Urmiye kentin koronavirüs salgını nedeniyle büyük bir risk altında. Urmiye’de şu ana kadar salgın nedeniyle en az 2 bin 200 kişi hayatını kaybetti.

Rojhilat’ın (Doğu Kürdistan) Urmiye kentin koronavirüs salgını nedeniyle büyük bir risk altında. Urmiye’de şu ana kadar salgın nedeniyle en az 2 bin 200 kişi hayatını kaybetti.
Resmi verilere göre, Rojhilat genelinde şu ana kadar koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 959’a ulaştı.
Urmiye Tıp Fakültesi Rektörü Cewad Agazade durumun kontrolden çıktığını belirterek, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda enfekte olacak kişilerin sayısının artacağı uyarısında bulundu.
Urmiye’de koronavirüs nedeniyle dün 24 kişi hayatını kaybetti ve kentte şu ana kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 239 kişiye ulaştı.

İran’da can kaybı artıyor
Resmi verilere göre İran’da son 24 saat içinde resmi verilere göre 457 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Böylece, ülke genelinde virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 40 binin üzerine çıktı. Ortadoğu’da koronavirüs ölümlerinde en yüksek sayıya ulaşan İran’da virüs toplam 41 bin 121 can aldı. 
İran Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan veriler, ülke genelinde tespit edilen toplam vaka sayısının 726 bin 585’e ulaştığını gösteriyor. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Sima Sedat Lari, İran’ın son 24 saatte 11 bin 517 yeni koronavirüs vakası tespit ettiğini bildirdi. 

3 kat daha fazla
İran Tıp Birliği Başkanı Muhammed Reza Zaferxendi, can kayıplarının Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığından en az üç kat daha fazla olduğuna dikkat çekti. Geçen hafta ISNA’ya konuşan Zaferxendi resmi rakamların doğruluğundan şüphe ettiğini belirterek, yalnızca kayıtlı hastanelerde hayatını kaybeden kişileri baz aldığının altını çizdi.
Zaferxendi, “Konseyimizin hastane ve mezarlıklar da dahil bir çok alanda yaptığı saha araştırmaları, gerçek can kaybı sayısının resmi sayıların en az üç katı olduğunu gösteriyor” dedi. 
Zaferxendi, binlerce sağlık çalışanının da hastalığa yakalandığını ifade etti. İran yönetimi geçtiğimiz haftada İran ve Rojhilat’ın 31 vilayetinde 10 günlük kapanma kararını açıkladı. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.