Rusya AB’yi ilişkileri koparmakla tehdit etti

Dünya Haberleri —

12 Şubat 2021 Cuma - 16:16

  • Rusya, muhalif lider Aleksey Navalni'nin tutuklanması nedeniyle ek yaptırım kararı almaya hazırlanan Avrupa Birliği'ni sert bir şekilde uyardı: “İlişkilerimizi koparmaya hazırız!”

 

Avrupa Birliği (AB) ile Rusya arasında yaşanan Navalni krizi büyüyor. AB, ek yaptırım kararı almaya hazırlanırken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan “ilişkileri sonlandırma” tehdidi geldi.

Euronews’in haberine göre Bakanlığın internet sitesinde yer alan söyleşisinde Lavrov "Kendimizi dünyadan izole etmek istemiyoruz, ancak buna karşı donanımlı olmalıyız. Eğer barış isteniyorsa, savaşa da hazır olunmalı" diyerek sert mesajlar verdi.

Navalni, tedavi gördüğü Almanya'dan Rusya'ya dönüşünde önce gözaltına alındı ardından ise tutuklandı. Karara tepki gösterenlerin düzenlediği gösterilere sert müdahale edildi ve çok sayıda kişi gözaltına alındı. Rusya’ya tepki gösteren AB ise Rus yetkililerin AB ülkelerindeki mal varlıkları ve banka hesaplarının dondurulması ile AB'ye giriş yasağı getirilmesi gibi yaptırımları gündeme aldı.

22 Şubat tarihinde yapılaca AB dışişleri bakanları toplantısında Rusya'ya ek yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı karara bağlanacak.

MOSKOVA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.