Rusya bildiğini okudu

Dünya Haberleri —

3 Şubat 2021 Çarşamba - 16:32

  • Rusya, Batı dünyasının eleştirilerine ve ülkedeki protestolara rağmen Rus politikacı Aleksey Navalni, Moskova'da çıkardığı mahkemede, çekmece bekleyen 3,5 yıl hapis cezası verdi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı 44 yaşındaki Rus siyasetçi Aleksey Navalni, Salı günü Moskova'da mahkemeye çıkarıldı. Duruşma, olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapıldı. Terörle mücadele operasyon ekipleri, mahkemenin etrafını ablukaya aldı. Binanın çevresi demir paravanlarla kaplandı. Böylece Navalni'nin destekçilerinin mahkemeye yaklaşmaları ve burada gösteri düzenlemeleri engellendi.  Ayrıca adliyeye erişim yolları da kapatıldı.

Navalni, mahkemedeki ifadesinde yurtdışında tedavi görmesi nedeniyle şartlı tahliyenin gereklerini yerine getirmesinin mümkün olmadığını dile getirerek Rusya'da bulunduğu süre içerisinde 5 yıl boyunca ayda iki kez güvenlik makamlarına başvurarak imza attığını söyledi. Avukatlarının, Rus makamlarına tedavi için Almanya'da bulunduğuna dair bilgi verdiğini de aktaran Navalni, Devlet Başkanı Putin'in bile kendisinin Almanya'da "hasta" olarak bulunduğuna dair demeçler verdiğini vurguladı.

Navalni, sağ olarak kurtulmayı başardığı saldırının sorumluları olarak Putin ve iç istihbarat teşkilatı FSB ajanlarını gösterdi.

Mahkemede daha önce hakkında verilen şartlı tahliye kararını ihlal ettiği gerekçesiyle 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Daha önce ev hapsinde bulunduğu süre göz önünde bulundurulan Navalni verilen cezanın 2,5 yılını cezaevinde geçirecek.

Putin muhalifi politikacı, geçen yaz Sibirya'da bulunduğu sırada Sovyetler Birliği döneminde üretilen Noviçok grubundan bir madde ile zehirlenmiş ve ardından Almanya'ya getirilerek tedavi edilmişti. Yaklaşık 5 aylık tedaviden sonra ülkesine dönen Navalni, Moskova'da uçaktan indikten sonra havaalanında gözaltına alınmıştı.

Duruşmanın ardından protesto

Duruşmanın ardından cezaevine gönderilen Navalny'nin destekçileri sokağa çıkarak kararı protesto etti. Moskova sokaklarında bir araya gelerek Navalny'ye verilen hapis cezasını protesto edenler polis saldırısına uğradı. Akşam saatlerinde Moskova'da başlayan gerginlik gece saatlerinde de devam etti.

Rusya Gazeteciler Sendikası gece saatlerinde yaşanan olaylar sırasında 10'a yakın gazetecinin gözaltına alındığını protesto gösterilerin başladığı günden beri toplam 100'den fazla gazetecinin gözaltına alındığını açıklayarak polisin gazetecilere karşı tutumunu protesto etti.

Alexei Navalny'nin hukuk bürosu tarafından yapılan açıklamada gece saatlerine kadar 828'i başkent Moskova'da olmak üzere toplam bin 12 kişinin polisler tarafından gözaltına alındığını duyurdu. Gece yarısından sonra gözaltı sayılarının artmasıyla birlikte protestoların dozu azalırken polis Kremlin Sarayı, metro istasyonları ve meydanlarda güvenlik tedbirlerini sabah saatlerine kadar bırakmadı.

Gece yarısı açıklama

Navalny'nin duruşmasını batılı ülkelerin diplomatları mahkeme salonundan takip ederken bu durum Rusya'yı rahatsız etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Batılı ülkelere tepki göstererek, “Birkaç haftadır bu tür saldırı ve açıklamalara yönelik yorum ve yanıt vermekteyiz. Egemen bir devletin iç işlerine karışmaya gerek yok. Herkese kendi sorunlarını çözmelerini öneriyoruz. İnanın bana ve bence bunu biliyorsunuz. Kendi ülkelerinizde yeterince probleminiz var, başa çıkmanız gereken pek çok sorun var” ifadelerini kullandı. 

Batı endişele olmayı sürdürüyor

Navalny'nin tutuklanması, başta Almanya ollam üzere Batılı devletler tarafından hoşnutsuzlukla karşılandı. Endişe duyduklarını ifade Batılı yöneticiler, buna karşı ne yapılacağını sorusuna açıklamalarında yanıt vermedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.