Rusya statüyü geçiştiriyor

Dünya Haberleri —

18 Ocak 2021 Pazartesi - 16:40

  • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Şu anda Karabağ’ın statüsü konusunda ilerlemek için iyi bir zaman değil, bu geleceğe bırakılmış bir konu” dedi.

 

Lavrov, düzenlediği basın toplantısında, Karabağ’a ilişkin “Karabağ’da çatışmaların sona erdirilmesine ilişkin 9 Kasım’da yapılan anlaşma oldukça etkili bir biçimde uygulanıyor. Hem Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev hem Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın değerlendirmesi bu yönde” diye konuştu. Karabağ’ın statüsünden, 9 Kasım’daki anlaşmada kasıtlı olarak bahsedilmediğini belirten Lavrov, “Şu anda Karabağ’ın statüsü konusunda ilerlemek için iyi bir zaman değil, bu geleceğe bırakılmış bir konu” dedi.

“Ermenistan’ın Karabağ ile olan bağını hiçbir zaman reddetmedik” diyen Rusya Dışişleri Bakanı, şu ifadeleri kullandı: “On yıllardır süren müzakereler boyunca Ermenistan ile Karabağ’ın birbirinden koparılması hiçbir zaman gündeme gelmedi. Bu yüzdendir ki Laçin koridoruna kimse tarafından karşı çıkılmadı, halen de Azerbaycanlı komşularımız dahil tarafların uzlaşı içinde oldukları bir konu.”

Lavrov Türk mevkidaşı Çavuşoğlu’nun yakında başkent Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi. Yakında bir dizi ülkenin temsilcilerinin Rusya’yı ziyaret etmesini beklediklerini kaydeden Lavrov, bunlardan birinin Çavuşoğlu olduğunu belirtti, ancak ziyaret hakkında detay vermedi.

MOSKOVA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.