Saçlarıyla meydan okudular

Kadın Haberleri —

10 Kasım 2022 Perşembe - 19:45

.

.

  • İran’da direnişin 55’inci gününde protestolar Mahabad, Zahidan ve Tahran’da yoğunluk kazanırken, rejime meydan okuyan kadınlar sokağa başörtüsüz çıktı. Bir kadın caddenin ortasına çıkarak saçlarını kesti.

İran’da rejimin değişimi talebiyle sürdürülen direniş 55’inci gününü geride bıraktı. 

Çeşitli kaynaklardan edinilen bilgilere göre dün Rojhilatê Kurdistan’ın birçok kentinde Kürt halkı, Belucistan’da rejimin yaptığı katliamın 40. günü dolayısıyla yaşamını yitirenleri greve giderek andı. Sine başta olmak üzere birçok kentte de rejim güçlerinin saldırısı sonucu çatışmalar çıktı.

Faiq Mamqaderi

Mahabad halkı Mamqadri ailesini yalnız bırakmadı

Mahabad’da ise direnişte yararalan ve bir aydır hastanede Faiq Mamqaderi yaşamını yitirdi. Mamqadri için yapılan cenaze törende sık sık “Kurdistan faşistlerin mezarlığı”, “Kurdistan! Düşman senin adından korkuyor” sloganları atıldı. 

Bu sabah da Faiq Mamqadri’nin ailesiyle dayanışma içerisinde olan Mahabad halkı, Mamqadri’nin evinin önünde toplandı. Kentte direniş sürüyor. 

 

Bokan, Mahabad ile dayanışmada

Mamqadri ve Mahabad halkına Kurdistan’ın diğer kentlerinden de destek geldi. Bokan’da halk, Mahabad ile dayanışma acıyla sokağa çıktı. “Kahrolsun diktatörlük” sloganlarının yankılandığı Bokan sokaklarında direniş bugün de sürüyor.

Aynı amaçla Seqiz halkı da rejimi protesto etti. Kentin Kerimabad Caddesi’ne dökülen halk rejim karşıtı sloganlar attı.

Gurve’de liseli genç kadınlar eylem yaptı

Önceki gün Gurve’de liseli genç kadınlar yaptıları bir eylemle rejimi protesto etti. “Seyrici istemiyoruz, bize katılın” sloganları atan genç kadınlar toplumu devrime çağırdı.

Kadınlar başörtüsüz rejimi protesto etti

İran genelinde de süren direnişte Bender Abbas’da kadınlar öncülüğünde rejimin kadına yönelik politikaları protesto edildi. Başörtülerini atan kadınlar sokağa çıkıp rejim karşıtı sloganlar attı. 

Zahidan Katliamı protesto edildi

Dijital medyaya yansıyan görüntülerde de halk Meşhed’de rejimi protesto etti.