Sadece seçimleri bekleyemeyiz

27 Ekim 2020 Salı - 17:38

  • İktidarın HDP’den korkmakta haklı olduğunu söyleyen HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, "HDP, bu iktidarı ilk seçimde gönderecektir. Seçimlere kadar da bütün faşizan baskılarına karşı en güçlü mücadeleyi yine HDP ortaya koyacaktır” dedi.

 

HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, barış, refah, özgürlük, eşitlik ve demokrasi isteyen tüm kesimlere seslendi: ”Zaman mücadeleyi birleştirme ve birleşerek büyütme zamanıdır.”

 Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Mithat Sancar, partisinin Grup Toplantısı’nda konuştu. Sabah saatlerinde “Kobanê soruşturması” kapsamında yapılan gözaltılara tepki gösteren Sancar, “İktidarın sistematik ve tutarlı davrandığı tek konu HDP’ye saldırıdır. Bundan başka hiçbir konuda bu kadar tutarlılık yok. Bunun nafile olduğunu anlatıyoruz ama anlamıyorlar. Mücadeleyi yükselterek bunu iktidara anlatacağız. Saldırdıkça nasıl kaybettiklerini anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. O zaman kurulacak adil yargı önünde bütün bu kumpasların saldırıların hesabını verecekler” dedi.

İhtiyaca göre güncelleme

 Sadece son bir ay içinde yüzlerce partilinin gözaltına alındığını, üstelik hiçbir somut gerekçe olmadığını kaydeden Sancar, şöyle devam etti: ”Raflarda dosyalar var. Bunları ihtiyaçlarına göre güncelliyorlar. Savacılara talimatlar gidiyor, savcıları gözaltı kararlarını imzalıyor ve operasyonlar başlıyor. Bu bir kısır döngü olarak işliyor ama bu kısır döngünün bizi yıldıramadığını, bezdiremediğini görmüyorlar, görmek istemiyorlar. Tükenen, saldırganın kendisidir. Tükendikçe saldırması da kaybettiğini görmesindendir. Tekrar söylüyorum; bu iktidarı asıl korkutan HDP’dir ve bu korkuda haklıdır. HDP bu iktidarı ilk seçimde gönderecektir. Seçimlere gidinceye kadar da bütün faşizan baskılarına karşı en güçlü mücadeleyi en güçlü direnişi yine HDP ortaya koyacaktır.”

Saçmalamanın sonu yok

MİT ve Emniyet İstihbarat’ın, HDP’liler ile şehit ve gerilla ailelerine yönelik özel savaş uygulamasına dikkat çekerek, Şırnak örneğini veren Sancar, şöyle konuştu: ”Bir alo AKP hattı kurmuşlar. Şırnak ve ilçelerinde kendilerini İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan bir birim olarak tanıtan kişiler, aralarında HDP’li Meclis üyelerinin de bulunduğu kişileri telefonla arıyorlar. ‘HDP’li olduğunuz için pişmanlık yasasından yararlanmak istiyor musunuz?’ gibi sorular soruyorlar. Saçmalamanın sonu yok. Cizre’de 2 binden fazla aile aranmış ve ‘neden HDP’ye gidiyorsunuz’ diye soru sorulmuş. Cevap çok açık değil mi? HDP Cizre halkının evidir. HDP Şırnak halkının kimliğidir, HDP Kürt halkının ve bütün ezilenlerin onurudur. Elbette HDP’ye gidecekler, HDP’ye sahip çıkacaklar ve hiçbir güç onları bundan alıkoyamayacak.”

Mücadeleyi büyütme zamanı

 Barış, refah, özgürlük, eşitlik ve demokrasi isteyen tüm kesimlere çağrıda bulunan Sancar, şöyle seslendi: ”Sömürü düzeninde emeğinin hakkını arayan emekçileredir. İşsiz bırakılan işsizler ordusunadır. Gelecek kaygısı yaşayan gençleredir. Erkek egemen iktidara karşı amasız fakatsız bir direniş gösteren kadınlaradır. Ormanını, doğasını korumak isteyen köylüleredir. Düşüncesi baskı altına alınan yazarlara, aydınlara, akademisyenleredir. Saray rejimi ile ortaklık kurmayan tüm insanlaradır. Zaman mücadeleyi birleştirme ve birleşerek büyütme zamanıdır.”

Sadece seçimlere bel bağlayamayız

Mücadelenin örgütlenmesi gerektiğinin altını çizen Sancar, bunun başarılması halinde iktidarın ne kadar zayıf olduğunun görüleceğini belirtti. Sancar, şunları ifade etti: “Seçimler geldiğinde bu iktidarı ne kadar gönderebileceğimizi de göreceğiz. Bunu bekleyerek, sadece seçimlere bel bağlayarak, bugünkü mücadeleyi yok sayarak bunu başaramayız. Mücadele her gün yeniden kurulmalıdır. Demokrasi özgürlük eşitlik ve hak mücadelesi asla ertelemeye gelmez. Ya her gün yeniden mücadele ya da bu zulmün ömrünün daha da uzaması. Bu iki seçenek birlikte her gün yeniden mücadele ve kararlı cesur duruş; hepimizi bekleyen asıl görev budur. HDP bu konuda çok nettir. Her türlü hak mücadelesi içinde üzerine düşen görevi tereddütsüz yerine getirecektir.”

Derin krizler ve yoksulluk

 Savaş ve zulüm politikalarının bir sonucunun da derin krizler ve yoksulluğa sürüklenme olduğunu kaydeden Sancar, 2021 bütçesinin halk bütçesi olmadığını söyledi. Sancar, “Ülkenin kaynaklarını savaşa aktararak, yoksullaşmayı derinleştiren bir bütçedir. İktidarın ömrünü uzatmak için yandaşı besleyen bir bütçedir” dedi. Savaş politikalarının, sadece bir avuç savaş baronuna ve bu iktidarın kendini sürdürme hırsına yaradığını vurgulayan Sancar, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”İşte o nedenle hep birlikte her alanda savaş politikalarına karşı çıkmalıyız. Eğer bunu başaramazsak savaş politikaları hem iktidarın ömrünü uzatır hem halkın ekmeğini iyice azaltır, yoksulluğu iyice derinleştirir ve canlarımız daha fazla yakar. HDP burada barış, demokrasi, sosyal adalet ve eşitlik için var. Herkesi bu safları genişletmeye, derinleştirmeye, güçlendirmeye bir kez daha davet ediyoruz.”  ANKARA

 

Cihatçılara serbest gençlere saldırı

Cumhuriyet’in 97. kuruluş yıl dönümünün yaklaştığını hatırlatan Sancar, şunları dile getirdi: “Kuruluşundan itibaren yaşanan sayısız acının krizini, bocalamanın, açmazısın temelinde demokrasi ile bulaşamamış olması vardır. HDP’nin en temel hedefleri arasında Demokratik Cumhuriyet başta geliyor. Biz cumhuriyeti demokrasi ile buluşturmak istiyoruz. Demokrasi ile buluşmazsa ne Cumhuriyet kalır ne de demokrasi. Birleşik Gençlik Meclisi çalışması biliyorsunuz bu iktidarı korkutuyor. Cihatçılar ülkenin çeşitli şehirlerinde serbestçe gösteriler yaparken Kadıköy’de bir araya gelen gençler polisin saldırısına uğruyor. Bu iki örnek bile yeterince bize fikir veriyor. Cihatçıların önünü açıyor, tekçi baskıcı zalim bir gelecek dışında hiçbir şey vaat etmiyor. Bunun tam tersini savunan gençlere ise acımızca saldırıyor. Sevgili gençler Demokratik Cumhuriyete giden yolu en çok sizlerin mücadelesi açacaktır. Bize düşen onların arkasından gitmek, onların yolunu daha da açmaktır.”

 

Bahçeli’den açık tehdit

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Grup Toplantısı’nda yine hakaretler eşliğinde tehditler savurdu. Bahçeli, ”Neymiş, sokak hazır, muhalefetin silkinmesi gerekiyormuş, yeni Meclis oluşmalıymış, sözde Kürt meselesi demokratik ve şeffaf biçimde çözülmeliymiş. Hele bir çıksınlar sokağa da acıklı şekilde görsünler Hanya’yı Konya’yı, dünyanın kaç bucak olacağını. Hodri meydan, Türkiye Cumhuriyeti sokakta kurulmadı, sokakta bulunmadı, sokağa bırakılmayacak, sokağın girdabına, sokak serserilerine teslim edilmeyecektir” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.