Sağlığı değil üremeyi destekliyor

Kadın Haberleri —

Kadın sağlık ürünleri

Kadın sağlık ürünleri

  • Kadınlar, hijyenik sağlık ürünlerine erişemiyor, iktidar ise sağlığı değil üremeyi destekliyor. Doktor Irmak Saraç, kadın sağlığını önemine işaret ederek, tüm ürünlerin ücretsiz olması gerektiğini belirtiyor.

Günden güne hayatı zorlaştıran ekonomik kriz gündelik zorlukların yanı sıra kadınların sağlığını da riske atıyor. Başta ekonomik özgürlüğü olmayanlar olmak üzere tüm kadınlar hijyenik ürünlere erişemiyor. Bu durum kadınların kendi güvende hissetmemesini ve sosyal hayata katılımını etkiliyor.  

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Irmak Saraç, kadın sağlığı ve sağlık ürünlerine erişilememesine ilişkin Jinnews’ten Melike Aydın’a konuştu.

İktidarın kadın sağlığından çok üremeyi desteklediğine işaret eden Saraç, aynı zamandakadını ailenin içinde anne olarak tanımlayan bir yaklaşım sergilediğini belirtti.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Doktor Irmak Saraç

 

Eşit hizmet hayal

Saraç, “Üremeye yönelik teknolojileri devlet destekliyor, ödüyor. Onların da yönetmeliği var, her geleni ödemiyor. Gebeliği önleyici ürünleri ödemiyor. Parası olanlar koşullu hizmete sınırlı şekilde ulaşıyor ama herkesin eşit bir şekilde hizmete erişmesi gerekiyor. Ya da istenmeyen gebeliklerin sonlanmasıyla ilgili durumunda erişimde ciddi sıkıntı var” dedi.

Fiyatlar yüksek, ürünlere erişim güç

Kadın pedi, tampon gibi hijyen ürünlerine sürekli zam geldiğini, vergilerin çok yüksek olduğunu söyleyen Saraç, “Dünyada da çok yüksek ama bazı ülkelerde mücadeleyle bunlar geri çekildi. Avrupa’nın bazı ülkelerinde ücretsiz ped verilmeye devam ediliyor. Oldukça yüksek fiyatlar. Bu da ulaşımı güç kılıyor. Sadece pede değil, her şeye zam geliyor ve pedikincil duruma düşüyor. Çünkü gıda alışverişi yapılması, elektrik, doğalgaz, su faturasının dönmesi gerekir. Bunda da sıkıntıya düşüyor kadınlar. Gelir seviyesi düştükçe kız çocukları adetliyken okula gitmeyebiliyor. Bu, sadece ilköğretimde değil, üniversitede de böyle olduğunu biliyoruz. Ya da kullanılmış kıyafetleri keserek ped yapma çabası içine giriliyor. Her ne kadar yeniden kullanılabilir menstral cup dediğimiz ürünler olsa da onların da fiyatları pahalı. Bu da büyük baskı oluşturuyor, hele ailesinden uzakta bir öğrenci iseniz” ifadelerini kullandı.

Saraç, değerlendirmesinin devamında denetim sisteminin iyi olmamasından dolayı hijyenik ürünlerinin ne kadar sağlıklı olduğunun bilinmediğini söyledi.

Malzemeler dışarıdan getiriliyor

Gebeliği önleyen yöntemlerin, kontrol hapları ve kondom fiyatlarının da arttığına dikkat çeken Saraç, “Bunlara bütçe ayırmak çok zor, devlette de zor. Artık aile hekimliklerinden birinci basamak hizmetler de yok. Çok az sağlıklı yaşam merkezi var, bazılarında spiral takılıyor. Malzeme konusunda ciddi bir sıkıntı var. Örneğin devlette taktırmak için spiral dışardan alınıp getiriliyor. Bütün bunlar hem zamansal olarak hem de maddi olarak sıkıntı yaratıyor” şeklinde konuştu.

Bu ürünlere erişimin zorlaşmasının kadınlarda güvensizlik hissinin olmasına neden olduğunu kaydeden Saraç, “Güvenli cinsellikten bahsetmek için gebelikten ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan bahsetmek önemli. Enfeksiyonlardan korunmanın yöntemi bariyer yöntemler. Bunlardan biri kadın, biri de erkek kondomu. Kondom gebelikten de koruduğu için buna ulaşamayan kişi güvenilirliği düşük yöntemleri deneyeceklerdir. Şu an bir istatistiki veri yok. Herkesin eşit şekilde bu hizmetlere hem bilgi hem malzeme olarak ulaşması çok önemli” diye vurguladı.

Eşit ve ücretsiz alınmalı

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasıyla ilgili hizmetlerin eşit ve ücretsiz olması, güvenilir şartlarda yapılmasının önemine değinen Saraç, “Güvenilir kişiler tarafından gerçekleştirilmediği durumlarda kadın sağlığını ciddi olarak tehdit edebilir hatta ölümle sonuçlanan durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle eşit güvenilir ve ücretsiz şekilde ulaşılması çok ciddi bir sağlık hakkı” dedi.

Hijyenik kadın pedi ve bazı cinsel sağlık ürünlerinin 2022 fiyatları ve güncel fiyatları ise şu şekilde:

*Nisan 2022’de 12 adet hijyenik ped 13 TL iken aynı yılın Ekim ayında 22 TL’ye yükseldi. Şu anda ise 12 adet hijyenik ped fiyatı 73 TL’ye yükseldi

*Doğum Kontrol hapı Temmuz 2022’de 97 TL iken, şimdi 193 TL oldu.

*Acil doğum kontrol kiti Temmuz 2022 fiyatı 226 TL iken güncel fiyatı 321 TL oldu.

*Vajinal mantar tedavisinde kullanılan ilacın Temmuz 2022 fiyatı 77 TL iken güncel fiyatı 150 TL oldu. İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.