Sağlık sistemi çöktü

4 Mayıs 2021 Salı - 18:10

  • İstanbul Tabip Odası, Türkiye’de sağlık sisteminin çöktüğünü belirterek, bir ayda 21 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini açıkladı. 

 

İstanbul Tabip Odası, Nisan ayı koronavirüsü (Kovid-19) raporunu, Cağaloğlu’nda bulunan şube binalarında dün yaptıkları basın toplantısıyla açıkladı. Toplantının yapıldığı salona “Böyle kapanma olmaz“ pankartı asıldı. Alınan önlemlerin yetersizliğine dikkat çekilen raporda, halk sağlığından önce sermayenin düşünüldüğü kaydedildi.

Halk ölüme terk edildi

Desteksiz bir tam kapanmanın mümkün olmadığını belirten İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, salgının başından beri toplumun sağlığı için çözüm önerileri sunduklarını fakat iktidarın buna sağır kalarak ölüm oranlarıyla dünya sıralamasında ilklere girdiğini ifade etti. Ölümlerin yüzde 63 oranında arttığını paylaşan Saip, acil tedbirlerin alınmamasının halkı ölüme terk etmek olduğuna işaret etti. Saip, “Bu bir tam kapanma değildir. Uyduruk önlemlerle insanları açlığa bırakmanın tek adı özgürlükleri kısıtlama amacıdır. Halk sağlığının düşünülmediği ve halka destek sunulmaması üzerine gerçekleşen kapanma salgının sınıfsal karakteri bir kez daha ortaya koydu” dedi.

Binlerce hasta yatak bulamadı

Ardından basın açıklamasını yapan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Güray Kılıç, İstanbul’da Nisan ayı içerisinde salgın nedeniyle hayatını kaybeden meslektaşlarını anarak, mevcut durumu ve öne çıkan tespitleri şu şekilde paylaştı:

*  Salgın Türkiye’de olduğu gibi İstanbul’da da şimdiye kadarki en büyük pikini Nisan ayında yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre 1 Nisan 2021 günü günlük vefat sayısı 176 iken ay boyunca sürekli yükselerek 30 Nisan 2021 günü 394’e çıktı.

* Nisan’da Türkiye sağlık sistemi çöktü. Bu çöküşün en yoğun yaşandığı il ise İstanbul oldu. İstanbul’da binlerce hasta hastaneye yatması gerektiği halde yatak bulamadı.

*  Kamu hastanelerinin çoğu fiili olarak pandemi hastanesine dönüştürülmesine rağmen ihtiyaca cevap veremedi. Hastalar evlerinde ya da acil servislerde yatış sırasında can verirken hekimler hastalar arasında seçim yapmak zorunda kaldı.

*  Hastanelerin Kovid-19 hastalarıyla dolması nedeniyle Kovid-19 dışı hastaların maruz kaldığı mağduriyet daha da arttı.

*  Salgınla mücadelenin en ön saflarında görev alan hekimler, sağlık çalışanları Nisan ayı boyunca çok daha yorucu, yıpratıcı koşullarda çalışırken pandemi bahanesiyle izin, istifa, emeklilik haklarının kısıtlanması ,engellenmesi nedeniyle de mağduriyet yaşadılar.

*  Kamu hastaneleri bu durumdayken özel hastane patronları kâr peşinde koşmaya devam etti.

21 sağlık çalışanı kaybedildi

*  İstanbul’da dördü hekim sekiz sağlık çalışanı, Türkiye genelinde toplam 21 sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Kaybettiğimiz sağlık çalışanlarının toplam sayısı 417’ye yükseldi.

* 13 Nisan’da açıklanan ‘kısmi kapanma’ tedbirleri hasta ve ölüm sayılarındaki artışı durduramayınca 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar ”tam kapanma”ya gidileceği açıklandı. Ancak siyasi iktidar bütün uyarılarımıza rağmen çarkları durdurup insanların pandemi kurallarına uyarak bir kapanma gerçekleştirmedi.

* Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı konusunda sürekli kendini yalanlayan açıklamaları yetmezmiş gibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Sağlık Bakanı’nı yalanladı.  İSTANBUL

 

Koronadan vefat 41 bini aştı

Türk Sağlık Bakanlığı, koronavirüsü günlük hasta tablosunu paylaştı. Verilere göre; Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da koronavirüsü nedeniyle son 24 saatte 347 kişi daha hayatını kaybetti, 2 bin 501 yeni hasta dahil olmak üzere 24 bin 733 yeni vaka tespit edildi. Koronavirüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bin 191’e, toplam vaka sayısı ise 4 milyon 900 bin 121’e yükseldi. n ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.