Samiler, yüzleşme istiyor

Toplum/Yaşam Haberleri —

19 Temmuz 2020 Pazar - 23:00

  • İskandinavya'nın yerli halkı Samiler, dilleri ve kültürlerini yasaklayan ve asimilasyon politikası uygulayan İsveç ve Finlandiya'nın özür dilemesinin yeterli olmayacağını söylüyor ve her iki devletin ırkçı geçmişiyle yüzleşmesini istiyor.

MURAT KUSEYRİ

Samiler, Avrupa Birliği'nin tek yerli halkı. İskandinavya'nın kuzeyindeki Laponya bölgesinde toprakları Norveç, İsveç ve Finlandiya tarafından işgal edilen Samiler, yüzyıllardır kendilerine yapılan tarihi haksızlıkların kabulünü ve düzeltilmesini talep ediyor.

1970'li yılların başlarına kadar Finlandiya ve İsveç, Samiler üzerinde ırkçı ve kafatasçı çalışmaları sürdürdü. 1900'lü yılların başlarında Samiler Avrupa'daki hayvanat bahçeleri ve sirklerde sergilendi. Sami çocukları yatılı okullarda İsveççe ve Fince öğrenim görmek zorunda bırakıldı. Ana dillerini konuşmaları yasakladı.

Petra Laiti, uzun yıllar Suoma Sami Nuorat (Finlandiya Genç Samiler Derneği) Başkanlığı görevini yürüttü. Finlandiya'nın geçmişiyle yüzleşmesi için “Gerçek ve Uzlaşma Komisyonu” kurulması için mücadele etti.

 

Finlandiya’ya güvenmiyoruz!

Yeşiller üyesi İçişleri Bakanı Maria Ohisalo'nun yardımcılığı görevini üstlenen Laiti, “Gerçek ve Uzlaşma Komisyonu” kurulması tartışmalarının Samiler arasında farklı ve birbiriyle çelişen duygulara yol açtığını söyledi. Laiti, komisyonun çalışmalarına başlamasından sonra yaşlı kuşak Samilerin travmaları yeniden yaşayabilecekleri uyarısında bulundu.

Laiti, Samilerin büyük bir çoğunluğunun Finlandiya devletine güvenmediklerini belirterek, “Bu sorunları Fin toplumunda tartışmak gerekli. Samilerin Finlere güven duymamaları Finlandiya'nın Samilere yaptıklarına yönelik yansıması olarak görülmeli” dedi.

Laf çok, pratik yok

Samilerin, sömürgeci devletlerin geçmişleriyle yüzleşmeleri talebi 2017 yıllarından itibaren karşılık bulmaya başladı. Norveç Parlamentosu’nda bir komisyonunun oluşturulmasını, Finlandiya Başbakanı Juha Sipila ise Sami Parlamentosu'nu ziyaret ederek ‘Gerçek ve Yüzleşme Komisyonu’ oluşturacaklarını açıkladı.

İsveç'te de Ayrımcılık Ombudsmanı, Samilerin bir gerçek komisyonu oluşturmak için verdikleri mücadeleye destek olacaklarını söyledi.

Ancak tüm bunlara rağmen gerçek gerçek bir yüzleşmenin yaşandığını söylemek güç. Norveç ve Danimarka yerli halkların haklarını güvence altına alan 169. maddeyi kabul edip parlamentodan geçirmesine rağmen İsveç ve Finlandiya, imzalamayı reddediyor.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.