Sandığa gidelim ve gönderelim

Kadın Haberleri —

Mor dayanışma

Mor dayanışma

  • Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için kadınlara çağrıda bulunan Mor Dayanışma üyeleri, kadın ve halk düşmanı saltanatı yıkmak için "Sandığa git, Erdoğan'ı gönder" diye seslendi.

Mor Dayanışma İzmir, 28 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turuna ilişkin Karşıyaka'da basın açıklaması gerçekleştirdi. İZBAN durağı önünde bir araya gelen kadınlar, kadın düşmanı siyasete karşı Karşıyaka Çarşı'da yürüyüş düzenledi. Yürüyüş sırasında "Gönder gitsin, değiştirecek sensin. Erdoğan'a kadınlardan oy yok" pankartı taşıyan kadınlar, sık sık "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" ve "Jin jiyan azadî" sloganlarını attı.

Yürüyüşün ardından çarşı girişinde yapılan basın açıklamasında basın metnini Mor Dayanışma üyeleri Didar Gül ve Rozana Urkun okudu. 21 yıllık iktidarın yenilgiyi kabul etmemek için türlü hileye başvuracağının belirtildiği açıklamada, "İnatla, isyanla, mücadeleyle defalarca kazandık, tüm yasaklara rağmen sokaklarda olduk, yaşamlarımızı savunduk, kadın düşmanlarının karşısına dikildik, hesap sorduk, itaat etmedik. Şimdi irademizi büyütme, öfkemizi değişime yönlendirme vakti! Yaşam hakkımıza göz diken, nefret saçan, gençliği geleceksizleştiren, milyonlarca emekçiyi açlığa iten, bizleri enkaz altında bırakan, yeni ortaklarıyla kadın düşmanlığını pekiştiren AKP-MHP iktidarına kaybettireceğiz" denildi.

Göndermek zorundayız

Kadınların, yaşamlarını birkaç erkeğin alacağı kadın düşmanı kararlara bırakmayacağı kaydedilen açıklamada, şöyle devam edildi: "Seçimlerin ertesi günü, kadın olmaktan dolayı yaşadığı tacizleri, taşıdığı endişe ve umutsuzluk duygusunu, geleceksizlik hislerini ardında bıraktığı mektuba yazan ve AKP iktidarını teşhir ederek intihar eden Kübra Ergin’in öfkesiyle değiştireceğiz. Eğitim hakkımızı gasp eden, kadınları derin bir yoksulluğa terk eden, üniversitelerde tacizi, şiddeti normalleştirmeye çalışan AKP-MHP faşist iktidarını göndermek zorundayız. Tüm eşitsiz koşullara rağmen irademiz, öfkemiz, direncimiz var. Biz kadınlar en zor anlarda bile hayatımıza, haklarımıza, özgürlüğümüze sahip çıkmayı başardık; karanlığa karşı umut olduk, kazandık."

Geleceğimize sahip çıkalım

Kadın ve halk düşmanlarının saltanatını yıkmak için tüm kadınlara seslenilen açıklama, şu ifadelerle tamamlandı: "Sandığa git, Erdoğan’ı gönder. Sandıklarda müşahit olalım, oylarımıza, hayatımıza, geleceğimize birlikte sahip çıkalım. Biz kadınlar buradayız! Umudumuz örgütlü sosyalist feminist mücadelemizde. Her zaman olduğumuz gibi, bundan sonra da haklarımız için mücadele etmeye, birbirimize sahip çıkmaya ve sokaklarda sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz."

İZMİR

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.