Saray rejiminin hukuku

15 Ocak 2021 Cuma - 20:01

  • HDP’nin aralarında olduğu birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu Kadıköy’de bir araya gelerek, ESP’ye yönelik 12 ilde gerçekleşen siyasi soykırım operasyonu protesto etti; Saray rejiminin hukukunun böyle olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Birleşik Devrimci Parti, Partizan, Kaldıraç’ın da aralarında olduğu birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu, Kaldıraç okurlarının ve ESP Eşbaşkanı Özlem Gümüştaş’ın da aralarında bulunduğu 48 kişinin gözaltına alınmasını protesto etti. Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası’nın önünde bir araya gelen siyasi partiler, ”Bize gücünüz yetmez biz kazanacağız” pankartını açarken sık sık ”Birleşe birleşe kazanacağız” sloganı attı. Açıklamaya, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü İdil Uğurlu, HDP İl Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin yanı sıra birçok yurttaş katıldı.

ESP MYK Üyesi Deniz Aktaş, bir kez daha sosyalistlerin, özgür basının hedef alındığını belirterek, iktidarın kadınlardan, işçilerden, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden korktuğunu ifade ederek, operasyonların bu korkuların eseri olduğunu dile getirdi. ”Korkmakta haklılar” diyen Aktaş, “Bu korkularını daha büyük bir isyana dönüştüreceğiz” dedi.

Kaldıraç temsilcisi Yusuf Alp da bu operasyonun ne ilk ne de son olduğuna dikkati çekerek, ”Direniş karşısında bir kez daha devrimcileri hedefe koyarak ömrünü uzatmaya çalışıyor. Direnişleri yayarak, birleştirerek mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Ardından konuşan HDK Eşsözcüsü İdil Uğurlu da iktidarın çaresiz olduğunu belirterek, baskılara rağmen birleşik mücadeleyi örgütlemeye devam edeceklerini ifade etti. Uğurlu, ”Emekçi ve köylülerin yanında olmaya devam edeceğiz. Şimdi ‘ezdiğiniz herkes’ size gereken cevabı veriyor. Sokaktan koptunuz. Sarayı’nızda halka düşman politikalar üretiyorsunuz. Mücadeleyi yükseltme gücü olan herkese saldırıyorsunuz. Baskı, tecrit ile bizi yıldıramazsınız. Biz kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından basın ortak basın açıklaması okundu. Metni okuyan Kaldıraç okuru Tugen Gümüşay, ”Bir itirafçının önüne konan listeye imza atması ile belki de aynı eylemde bile yan yana gelmemiş onlarca sosyalist, avukat, gazeteci, tiyatrocu, öğrenci ayni ‘suç’ torbasına atıldı” diyerek, operasyonun amacının önceki operasyonlarla aynı olduğunu söyledi. “Bu gözaltılar hukuksuzdur demiyoruz. Çünkü Saray’ın hukukunun tam olarak bu olduğunu biliyoruz” diyen Gümüşay şöyle devam etti: “Biz meşruiyetimizi burjuva hukuktan değil, işçi sınıfı ve ezilenlerin çıkarlarından ve öfkesinden alıyoruz. İşsizlik, yoksulluk baskı, yasak, taciz, tecavüz, inkar ve kayyumların canınıza tak ettiğini ve bir çıkış yolu aradığınızı biliyoruz. O çıkış örgütlenmektir. Çünkü tüm sorunlarımızın kaynağı, bu çürümüş düzendedir.”

Açıklama sloganlarla son buldu.  İSTANBUL

 

Ayakta ve işimizin başındayız

Meslektaşlarına yönelik gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren özgür basın çalışanları, baskı, gözaltı ve tutuklamalara boyun eğmeyeceklerini söyledi. 

Özgür basın çalışanları, meslektaşlarına yönelik gözaltı ve tutuklamalara dikkat çekmek üzere Beyoğlu’nda bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Gazetecilere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Hüda Kaya ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da destek verdi.  

Çok sayıda basın emekçisinin katıldığı toplantıda gazeteciler adına açıklama yapan Emre Orman, gözaltı, tutuklama, baskı ve sansüre son verilmesi çağrısında bulundu. Orman, şunları söyledi: “Türkiye’de şu anda en az 90 gazeteci tutsak durumda. Dünya genelinde ise en çok gazetecinin tutuklandığı ikinci ülke Türkiye’dir. Bu ülkede saldırılar artık ‘olağan bir’ hal almaya başladı, ancak alışmıyoruz. AKP-MHP siyasi iktidarının tüm baskı, sansür, yasaklamalarına karşı ayakta ve işimizin başında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Bizler onurlu bir tarihe sahip gazetecileriz. Baş eğmeyenlerin sesiyiz ve baş eğmeye de niyetimiz yok.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.