Şaristan, gerillanın sesiydi

Kadın Haberleri —

Şaristan Asmîn

Şaristan Asmîn

  • Şaristan Asmîn'in gerillanın hakikat sesi olmak için dağ dağ gezdiğini belirten YRJ, “Gerillanın, halkın ve ülkesinin özgürlüğü için döktüğü her damla ter onun için çok kutsaldı. Şehit Şaristan’ı böyle tanıdık, aydınlığının etrafında toplandık” dedi.

24 yıllık gerilla ve YJA Star basın çalışanı olan Şaristan Asmîn, yakalandığı hastalık nedeniyle 3 Haziran 2023’de şehit düştü. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik gerçekleştirilen uluslararası komployla 1999 yılında gerilla saflarına katılan Şaristan Asmîn, Xinêre'den Zap'a, Kerkuk’ten Şengal ve Rojava’ya kadar 24 yıl boyunca ne kamerasını bıraktı ne de silahını.

Kadın Basın Birliği (YRJ), Şaristan Asmîn'i (Leyla Yıldız) şehadetinin yıldönümünde yaptığı açıklamada “Yoldaşımız Şaristan, 24 yıllık özgürlük mücadelesinde fedakarlığı ve cesur duruşuyla kesintisiz bir mücadele yürüttü” dedi.

 

 

Emeğin sembolüydü

“Şehit Şaristan’ı böyle tanıdık, aydınlığının etrafında toplandık. Şaristan yoldaştan sevgi, inanç, irade, cesaret ve gerçek yoldaşlığı öğrendik. Onunla tanışan, onunla yürüyen herkes üzerinde büyük bir emeği olan şehit Şaristan sadeliğin, bağlılığın ve emeğin sembolüydü.

Şu anda bile işgalciliğe ve faşizme karşı muazzam bir mücadele yürüten gerilla gerçeğini etkili bir şekilde yansıtmak ve gerillanın hakikat sesi olmak için dağ dağ gezdi. Gerillanın sesini, duygularını, umutlarını, inançlarını ve kararlılıklarını paylaştı. Savaş cephelerinde de gerillalar ile yan yana ve onlarla birlikte yürüdü. Gerillanın, halkın ve ülkesinin özgürlüğü için döktüğü her damla ter onun için çok kutsaldı.