Savaş hazırlığı çıkmaz yoldur

Ağrı Newrozu

Ağrı Newrozu

  • Agirî'deki Newroz kutlamasında on binlere konuşan DEM Parti Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunu belirterek, şunları söyledi:
  • “İktidarını kaybedenler savaş sarıldı. Bu yol, çıkmaz yoldur. Emekçiyi, yoksulu, açlığa terk eden; insanları ekmeğe, zeytine muhtaç eden yoldur. Savaştan vazgeçin, masayı kurun."

Bu yıl Mazlum Doğan'ın memleketi Dep'te (karakoçan) başlatılan merkezi Newroz kutlamalarının finali, dün ilk örgütlü direnişin kenti Agirî'de (Ağrı) on binlerin katılımıyla yapıldı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Agirî İl Örgütü, Dörtyol Meydanı'nda "Büyük Agirî Newroz’u ve final mitingi" gerçekleştirdi. Sabah saatlerinde iki koldan binlerce kişi yürüyüşle miting alanına geldi. Meşaleler yakarak alana giren gençler, renkli bir görüntü oluşturdu. Ulusal kıyafetleri, Kurdistanî renkleriyle alana gelen yurttaşlar sık sık “Bijî Serok Apo” ve “PKK halktır halk burada” sloganları attı. DEM Parti Gençlik Meclisi üyeleri ise “Artık hiç kimse dilimiz kültürümüzü inkar edecek kudreti kendinde göremeyecek” pankartı açtı.  Alanda, “Yüreği zafer tutkusuyla yananlar ancak bizimle yürüyebilir”, “Özgürlük kendini yönetmekle başlar”, “Hakikat aşktır, aşk özgür yaşamdır”, “Direnen ben, direnen halktır”, döviz ve pankartları açıldı. Dörtyol Meydanı kısa bir süre sonra tıklım tıklım dolarken, halk çalınan müzik eşliğinde halaya durdu. 

 

 

Çeteler ile hırsızlar kol kola

Saygı duruşunun ardından Tertip Komitesi ve DEM Parti İl Eşbaşkanı halkı selamladı. Ardından Agirî Belediye Eşbaşkan Adayı Mehmet Akkuş konuştu. Akkuş, “Elini sıkmadığımız, sokağına, evine gitmediğimiz kimse kalmadı. Çözüm önerilerimizi herkesle paylaştık. Bizim projelerimiz hayali değil, yapılabilir projeler. Bu kent, AKP’nin eliyle harap edildi. AKP’nin kenti koca bir köye çevirdiğini, onların amaçlarının rant, hırsızlık olduğunu biliyoruz. İsim, aday önemli değil. AKP’den aday olan herkes kirlenmeye mahkumdur. AKP’nin adayı sanki şu ana kadar belediye onların değil gibi konuşuyor, bu halktan oy istiyor. Bu halkın parasını, emeklerini ve çocukların geleceğini nasıl çaldığınızın hesabını önce verin. Onlarda öyle bir ahlak yok. Agirî’nin çeteleri, hırsızları kol kola girmiş ve bize karşı çalışıyor. Halkımızın buna büyük bir cevap vereceğine inanıyoruz” dedi.  

Bekle Agirî biz geliyoruz 

Ardından büyük coşkuyla sahneye çıkan Agirî Belediye Eşbaşkan Adayı Hazal Aras ise şunları söyledi: “31 Mart’ta çocuklarımızın, gençlerimizin ve hepimiz için kritik bir seçime gideceğiz. AKP’nin Ağrı’da derinleştirdiği yoksulluğu, yolsuzluğa, çamura, çöpe ‘hayır’ demek için gideceğiz. Hayvancılığı bitiren, gençlerimizi doğduğu yerde doyurmayan ve onların göç etmesini sağlayan, belediyenin kaynaklarını çarçur eden AKP’ye ‘hayır’ demek için sandığa gideceğiz. Artık değişim zamanı ve değişimin partisi DEM Parti'dir. Hiç kimsenin kendisini öteki hissetmeyeceği, kadının söz ve karar sahibi olduğu, sürdürülebilir projeler gerçekleştiren parti biziz. Bekle Agirî biz geliyoruz.”