Savaşa ve şiddete karşı mor öfke

Kadın Haberleri —

İstanbul 25 Kasım eylemi/ Foto: Erdoğan Alayumat

İstanbul 25 Kasım eylemi/ Foto: Erdoğan Alayumat

  • Kadınlar, 25 Kasım’da erkek devlet şiddetine, savaşa, işgale, baskıya ve ayrımcılığa karşı alanlara çıktı. Kimisi polis şiddeti ve gözaltıyla karşılaşırken, kimisi ise özgürce haykırdı. ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sloganı etrafında birleşen kadınların erkek-devlet iktidarlarına ortak mesajı vardı; “Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz.”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü kapsamında Kurdistan, Türkiye, Avrupa ve dünyanın birçok farklı noktasında binlerce kadın sokaklara akarak, erkek-devlet şiddetine karşı tek ses oldu. 

Kadınların taşıdığı döviz ve pankartlarda ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sloganının yanı sıra Filistinli kadınlarla dayanışma ve Rojava Kadın Devrimi’ni selamlayan mesajlar da öne çıktı. 

 

Amed 25 Kasım eylemi

 

Bakurê Kurdistan

Amed, Silopî, Şirnex, Mêrdîn, Dêrsim ve Serhad’da kadınlar AKP-MHP iktidarının tüm engellemelerine rağmen geri adım atmadı.

Amed’de "Bi jin jiyan azadiyê ber bi 25'ê Mijdarê ve" ve "Bi jin jiyan azadiyê ber bi azadiyê" yazılı pankartlarla Diclekent’te bulunan Dünya Kavşağı’nda bir araya kadınların mesajı netti:

“Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa", “Kadınlar savaş istemiyor” ve "Kadınlar devletten hesap soracak". Eylemde ayrıca Ocak 2020’den beri ‘kayıp’ olan Gülistan Doku’nun da akıbeti soruldu. 

Türk polisi, DAKAP öncülüğünde yürüyen kadınlara saldırdı ve Aklime Hanas ile iki kadını işkenceyle gözaltına aldı.

Şirnex’te Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde yapılan yürüyüşe Barış Anneler, siyasi partiler ve STK’lar katıldı. Polis burada da eyleme saldırarak Jinnews muhabiri Rozerin Gültekin ile Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Zeynep Durgut ve Ömer Akın'ın da olduğu 20 kadını gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Bakur’da düzenlenen eylemlerde kadınlar, iktidarın özel savaş politikalarından tutalım soykırım saldırılarına, şiddete, baskıya ve emek sömürüsüne karşı mücadele edeceğini bir kez daha haykırdı. Öte yandan, mücadelenin Kürt kadınların öncülüğünde sürdüğü mesajını verdi.

 

Şengal

 

Başûrê Kurdistan

Süleymaniye’de RJAK öncülük ettiği eyleme yüzlerce kadın katıldı. Salim Caddesi’nden Baxê Giştî’ye sel olup akan kadınlar, “Özgürlüğün sesi olabilmemiz için Jina Emînî, Nagihan Akarsel, Rehan, Leyla Qasim ve Mirabel Kardeşler gibi zulmü kabul etmememiz gerekiyor. Topraklarımızda ve toplum içerisinde özgür iradenin sahibi olmalı ve özgürlük için mücadele etmeliyiz” dedi. 

Şengal’de de Êzîdî ve Arap kadınlar Êzîdî Özgür Kadın Hareketi’nin (TAJÊ) çağrısıyla “Yaşamı Jin, Jiyan Azadî ile Dokuyor, Êzîdxan’ı İnşa Ediyoruz’ şiarıyla alanlara çıktı. Tüm kadınlar özgürleşene kadar, her kadını örgütlemeye devam edeceklerini kaydettiler.