Seçimle alamayınca gasp ediyor

TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten

TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten

  • İktidarın algı operasyonlarının sürdüğünü belirten TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “İktidar seçimle alamadığı yerleri ele geçirmeye çalışıyor” dedi. 

ERDOĞAN ALAYUMAT / İSTANBUL

TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, üç yıla yakın hapis cezasına çarptırılıp tahliye olsa da Fincancı ve diğer TTB Merkez Konsey üyeleri hakkında “Örgüt üyesi” suçlamasıyla soruşturma da sürüyor.  

Kimyasal silah kullanıma dair yaptığı bilimsel açıklamalardan kaynaklı TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı üzerinden TTB yeniden hedef tahtasına oturtuldu. Fincancı, tutuklanarak hakkında “Örgüt propagandası” suçlamasıyla dava açıldı. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 Ocak’ta görülen duruşmada 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası verilerek tahliye edildi. 

Merkez Konsey üyelerine dava

Tutuklu olduğu dönemde Fincancı dahil TTB Merkez Konsey üyelerinin tümü hakkında “Örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma, avukatlar tarafından tesadüfen farkedildi, ardından gizlilik kararı uygulandı. TTB İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, 12 Eylül sürecinde verilen idam kararlarına karşı çıktığı için dönemin TTB Başkanı Nusret Fişek hakkında davalar açıldığını hatırlatarak, “TTB sağlık sistemini sorguladığı için, ülkede hak, hukuk, adalet istediği için çeşitli dönemlerde Merkez Konseyi Başkanları ve üyelerine davalar açılmıştı. En son ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ dediğimiz için davalar açılmıştı. Açılan bu davaların hepsi beraat karaları ile sonuçlandı” dedi. 

Seçimle alamadığını ele geçiriyor!

İktidar eliyle TTB’nin kapatılması, ismindeki “Türk” ibaresinin çıkarılması yönündeki tartışmaların sürdüğüne işaret eden Ökten, şöyle konuştu: “Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması da geçmişte yapılan baskıların bir devamıydı. Bununla da kalınmadı, Merkez Konsey’in görevden alınması için dava açıldı; yetmedi anayasal koruma altında olmasına rağmen TTB yasa değişikliği gündeme getirildi. Algı operasyonu sürdü, tüm üyeleri hakkında ‘Örgüt üyeliği’nden soruşturma açıldı. İktidar seçimle alamadığı yerleri kendi yöntemleriyle ele geçirmek istiyor.” 

Avukat Meriç Eyüpoğlu

Hukuki değil siyasi

TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın avukatlarından Meriç Eyüpoğlu ise TTB üye ve yöneticileri hakkında açılan davaların hukuki değil, siyasi saiklerle açıldığını ifade etti. Eyüpoğlu, şunları söyledi: “TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklandığı dava devam ederken TTB Merkez Konsey yöneticileri hakkında yeni bir dava daha açıldı. Bu iyi bir anlama gelmiyor. Bu da başından beri söylediğimiz gibi davanın hukuki değil, politik saiklerle açıldığını bir göstergesi. Bu uygulamalar yeni değil. Tüm bu hedef göstermelerin bu davayla ivme kazandığını söyleyebilirim. Hepimizin TTB’ye ve Şebnem Hoca’ya sahip çıkması gerekiyor.”