Şengal’de Mam Zeki için anma

15 Ağustos 2021 Pazar - 16:17

  • Zeki Şengali, Şehit Berxwedan ve Şengal Dağı’ndaki Şehit Dilgeş Şehitliği’nde saygı duruşu ve askeri törenle anıldı.

 

Törende YBŞ ve YJŞ komutanlıkları adına bir konuşma yapan Arif Şengali, “Mam Zeki’nin Êzîdî toplumu için büyük bir değer olduğunu belirterek, “Onu yalnızca bir şahsiyet olarak görmüyoruz. Bizim için bir okuldu. Bugün Mam Zeki’nin binlerce savaşçısı ve öğrencisi onun yolundan mücadele ediyor. Mam Zeki öncü biriydi ve bu toplum için gece gündüz çalışıyordu. Bu emeğini hazmedemeyen düşmanlar tarafından hedef alındı. Bundan sonra 15 Ağustos ruhuyla Mam Zeki ve Mahirleri anacağız, şehitlerin intikamını alacağız” dedi.

Şengali, Êzîdî toplumunun da 2014’ten öncesi gibi olmadığının altını çizdi ve ekledi: “Bu toplumu kendi çıkarları için kullanabileceklerini düşünenler şunu çok iyi bilsinler ki yanlış düşünüyorlar. Herkes bilsin ki biz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Kendini Êzîdî olarak tanımlayıp Êzidîlere karşı olanlara çağrım, kirli dilleriyle güçlerimizden bahsetmesinler. Toplumumuz için verdiğimiz direnişin meşru olmadığını söylüyorlar. Onlar iyi bilsinler ki eğer yanlış yoldan dönmeseler toplum onlardan hesap soracaktır. YBŞ ve YJŞ olarak meşruiyetimizi halkımızdan alıyoruz. Toplumumuzu korumak için sonuna kadar direneceğiz.”

Törende yapılan konuşmalardan sonra şehitlikler ziyaret edildi. Gün boyunca Mam Zeki Şengali anısına çeşitli etkinlikler yapılacak.  ŞENGAL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.