Şengal’in şehit çocuğu ardından

Forum Haberleri —

28 Haziran 2022 Salı - 23:30

Selahaddin Nasır Hıdır

Selahaddin Nasır Hıdır

  • “Belki oğlumun kanı Şengal’e huzur getirir”
    Şengal’in Sinune nahiyesinin Türk SİHA’ları tarafından bombalanması sonucu, 12 yaşında şehit düşen Selahaddin Nasır’ın ardından göz yaşı döken babası duygularını bu şekilde ifade etti.

AMMAR AZİZ
Türkiye’nin SİHA bombardımanın da yaşamını yitiren 12 yaşındaki çocuk Selahaddin'in babası, oğlunun kanının Şengal’e güvenlik ve istikrarı geri getireceğini umuyor.

Okulunun başarılı öğrencilerinden biri olan Selahaddin, tüm öğretmenleri tarafından sevilen, okumayı seven ve hayat dolu bir çocuktu.

Sinune ilçesinin merkezindeki Şengal Özerk Yönetim Konseyi merkezi 15 Haziran'da bir Türk SİHA'sı tarafından hedef alınmış ve saldırıda aralarında Selahaddin Nasır Hıdır'ın bulunduğu dört kişi hayatını kaybetmişti.

Selahaddin, 27 yaşındaki ağabeyi Ali’ye Sinune ilçe merkezindeki kitap, kırtasiye ve bilgisayar mağazasında yardım ediyordu. Saldırı günü Selahaddin, ağabeyi Ali ve kız kardeşlerinden biriyle birlikte dükkandaydı.

Selahaddin’in Sinune Su Müdürlüğünde Mühendis olarak çalışan babası Nasır Haydar, “Her gün olduğu gibi Ali ve Selahaddin dükkana gittiler, kızlarımdan birinin sınavı vardı, onu okula ben götürdüm ve sonra işe gittim”dedi.

Selahaddin’in ailesi ilçe merkezine yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Aşti Köyünde oturuyor.

Nasıl Haydar, “Saat 11.00 sularında yüksek bir patlama, ardından insanların çığlık attığını duyduk... Bana Özerk Yönetim Konseyi'nin merkezinin bombalandığını söylediler. Aklıma Selah ve Ali geldi ve olay yerine gittim” diye konuştu.

Selahaddin ve Ali'nin bulunduğu dükkan, Özerk Yönetim Konseyi'nin merkez binasına sadece 100 metre uzaklıktadır.
“Kızım Ferah sınavını bitirdikten sonra kardeşleriyle birlikte dükkana gitti”

Baba Nasır, bombalama sırasında Ferah'ın oğlu Ali ile dükkanın girişinde durduğunu, Selah’ın ise arka bölümde olduğunu söylüyor.
Tarif edilemez derecede zeki, kibar ve hayat dolu bir çocuk olan Selah, her yıl sınıfının birincisiydi.

Nasır Hadir, “Bombalamayla birlikte dükkânın ön duvarı Ferah ve Ali'nin üzerine çökmüş, insanlar toplanarak onları duvarın enkazının altından çıkarmış, ardından ‘Selah kardeşimizi kurtarın' diye bağırmışlar. Selah olay yerinde can vermiş...Selah'ı kaybettik ve kitapları da kül oldu” diyor.

Bombalama ayrıca, Özerk Yönetim Konseyi merkez binasında bulunan Şengal Direniş Birlikleri'nin (YBŞ) üç üyesinin öldürülmesinin yanı sıra birkaç kişinin de yaralanmasıyla sonuçlandı.

Özerk Yönetim Konseyi, yargının işlerini yönetmek için Şengal ilçesinin bileşenleri tarafından kuruldu. Kürdistan İşçi Partisi'ne (PKK) yakın, ancak konsey Irak Hükümeti tarafından resmi olarak tanındı ve yasaklı değil.

YBŞ üyelerinin bir kısmı Heşdi Şabi Genel Otoritesi çerçevesinde çalışsa ve maaşlarını Irak Merkezi Hükümetinden alıyor. Türkiye onları da PKK’ye bağlı güç olarak gösteriyor.

Bu ve bunun gibi bir çok olayda Türk SİHA saldırılarında, aralarında yıllarca kamplarda kalıp yeniden Şengal’e dönen bir çok aile hedef oldu. Selah’da ailesiyle birlikte yerinden edilmiş (DAİŞ saldırısında göç etmek zorunda kalmış) çocuklardan biri olarak Şengal’deki evlerine geri dönüşlerinin üzerinden bir yıl bile geçmeden bir saldırının kurbanı oldu.

Sinune Karma Okulu Müdürü Hadi Haci, okul öğrencilerinden Selah hakkında, şunları söyledi:
“Selah tarif edilemez derecede zeki, kibar ve hayat dolu bir çocuktu. Her yıl sınıfının birincisiydi. Selah'ın başına gelenlere çok üzüldüm, matematik başta olmak üzere tüm derslerde çok başarılı bir öğrenciydi...Herkesten Türkiye'nin yaptıklarına son vermesini rica ediyoruz. Silahlı grupları hedef alma bahanesiyle bölgelerimizi bombalamak doğru değildir…”

Aynı gün UNICEF, Selah Nasır'ın öldürülmesini kınadı ve tüm tarafları uluslararası hukuk uyarınca çocukları korumaya yönelik yükümlülüklerini gecikmeden yerine getirmeye çağırdı. Açıklamada, Irak'taki tüm çocukların hayatlarını sürekli şiddet tehdidi olmadan yaşamayı hak ettiği vurgulandı.

UNICEF yaptığı açıklamada, “Hiçbir çocuk şiddet mağduru, tanık veya şiddet korkusu tehdidi altında olmamalı” dedi.
17 Haziran’da Irak Dışişleri Bakanlığı, Sinune ilçesine yönelik saldırıyı Türkiye'ye atıfta bulunmadan kınadı.

Kınama açıklamasında, “Saldırı, Irak ve halkının güvenlik ve istikrarını hedef almıştır. Operasyona ilişkin soruşturmaların tamamlanmasının ardından öngörülen tedbirler alındı”ifadelerine yer verildi.

Nasır Hadr, Selah'ın çocuklarından okumayı en çok seven ve öğretmenleri tarafından da sevilen kişi olduğunu belirterek, “Kaybının bıraktığı yara çok büyük, imajı gözümden silinmiş değil... Lütfen Şengal’in emniyeti ve istikrarı yeniden sağlayın. Yeterince yıkım yaşayan bu insanlar huzuru hak ediyor” sözlerini kulladı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.