Şenyaşar 15. kez ifade verdi

12 Nisan 2022 Salı - 16:45

Emine Şenyaşar

Emine Şenyaşar

  • Emine Şenyaşar, Adalet Nöbeti’nin 400. gününde 15. kez ifadeye çağrıldı. Ferit Şenyaşar, “400. güne özel, anneye bir soruşturma daha açtılar” diyerek tepki gösterdi. 

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşini ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ve yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önündeki Adalet Nöbeti, 401. gündür sürüyor. Anne Emine Şenyaşar, 400. gününde açılan soruşturma nedeniyle sabah saatlerinde Suruç İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne avukatıyla giderek bir kez daha ifade verdi. Anne Şenyaşar’a adliye önündeki bir nöbette AKP’li İbrahim Halil Yıldız’a “hakaret” ettiği için soruşturma açıldığı öğrenildi. İfade sonrası Urfa Adliyesi önüne gelen Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyar’ın nöbeti eylemi devam etti. 

Hakkında açılan 15. soruşturmaya ilişkin konuşan Emine Şenyaşar, adaletin olmadığını ve kendilerine zulüm yapıldığını söyledi. Anne Şenyaşar, “Oğlum Fadıl’ı bırakın. Ben burada oruçlu halimle nöbet tutup adalet talep ediyorum. Emine (Cumhurbaşkanının eşi) ve Erdoğan nasıl rahat uyuyabiliyorlar. Hiç mi sesim onlara gitmiyor? Hiç mi rüyalarına girmiyorum? Artık yeter, Fadıl’ımı bırakın” diye seslendi. 

Ölürsem bile kalkmayacağım

 400 gündür evini ve torunları bırakarak adliye önünde adalet talep ettiğini vurgulayan Şenyaşar, “Çocuklarım ne yaptı? Kendi dükkanlarındaydı. Niye öldürdüler? İfademde bana niye burada oturuyorsun, dediler. Ferit’i, beni dövdüler. Nezarethaneye götürdüler. Oğlum bırakılmayana kadar, ölürsem bile buradan kalkmayacağım” şeklinde konuştu.

400. güne özel soruşturma

 Nöbeti sürdüren Ferit Şenyaşar ise adliye önündeki nöbetlerinin 400. gününe girdiğini belirterek, “400. güne özel anneye bir soruşturma daha açtılar” diye konuştu. Şenyaşar, şunları dile getirdi: “Nöbete gelmeden önce ifade verdik. Nöbet yerimize geldik. Ortada üstünlerin hukuku var. Burada hastane içinde üç insanı katledenler mağdur oluyor. Adalet arayan anne sanık olarak ifadeye çağrıldı. Bunu da yetkililere söylüyoruz. Bütün yetkililer ‘elimizde bir şey yok, bize ne talimat geliyorsa, onu uyguluyoruz’ diyerek bizden kaçıyorlar.”

Emine Şenyaşar hakkında Adalet Nöbeti boyunca 15 soruşturma açıldı. 15 soruşturmadan ikisi birleştirilerek “basit yargılama usulü” ile devam ederken, yine hakaret nedeniyle bir davanın iddianamesi ise Urfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. Dava önümüzdeki aylarda görülecek. “Basit yargılama” usulünce yargılanan Şenyaşar’a, Ankara Batı 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nce açılan “Hakaret” davasında 265 gün adli para cezası verilmişti.  URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.