Şenyaşar'a adliye bahçesi yasak

8 Ağustos 2022 Pazartesi - 16:30

  • Urfa Valisi Salih Ayhan, Şenyaşar Ailesi'ne, Adalet Nöbeti'ni sıcaklardan dolayı bir süredir sürdürdüğü adliye binasının bahçesini yasakladı.

 

Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018'de AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti, 519. gününe girdi. Anne ve oğlu, dün erken saatlerde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden Urfa Adliyesi önüne geldi. Nöbeti, Urfa Adliyesi girişinde yer alan merdivenlerde başlatmak isteyen anne ve oğlu, polis tarafından engellendi. Urfa Valiliğinin talimatı ile “Kamu binalarının önünde eylem yapmak yasak” diyerek aileyi adliye binası bahçesine almayan polis, nöbet için Urfa Adliyesi binası önünde yer alan beton bariyerlerin olduğu “Şenyaşar Ailesi adalet köşesi” olarak adlandırılan alanı işaret etti. Emine Şenyaşar, engellemeye tepki göstererek “Bizi engelleyeceğinize gidin katilleri bulun, ellerini kollarını sallayarak Suruç’ta geziyorlar” dedi. 

Aile, 40 derece sıcakta güneşin altında “Şenyaşar Ailesi adalet köşesi”nde nöbete devam etti. Katledilen Şenyaşar Ailesi fertlerinin fotoğraflarının yer aldığı “Herkes için adalet” yazılı pankart ve “Adalet sağlamayan savcılar tatilde adalet nöbetimiz 518’inci gününde” yazılı döviz ile katliam günü yaralıları taşırken saldırıya uğrayan ambulansın fotoğraflarını bariyerlere asan anne ve oğlu, adliyeye yolu düşen yurttaş ve avukatlara maruz kaldıkları katliam ve verdikleri adalet mücadelesine dair aktarımda bulunuyor.

Katliamı yapanlar dolaşıyor

 Yasaklamaya tepki gösteren Ferit Şenyaşar, “Adalet Nöbeti 518’inci gününde devam ediyor. Ortada bir hukuksuzluk, adaletsizlik ve zulüm var. Bunu devletin en başındaki Cumhurbaşkanı, Adalet Bakanı, Urfa halkı ve bütün Türkiye biliyor. Burada büyük bir mağduriyet var. Üstünlerin hukuku uygulanıyor. Annenin iki evladı ve eşi devlet hastanesinde katledildi. Olay üzerinden dört yıl geçti ama katliamı yapan hala milletvekilidir. Katliamı yapan 50 kişiden fazla, toplum içinde dolaşıyorlar. Bir kardeşimiz dört yıldır hukuksuz bir şekilde üstünlerin hukukuyla tek kişilik bir hücrede tutuluyor. Bu durumda bir anne nasıl evine gidip oturabilir?" diye sordu. 

Vali gelip dinlesin

 Urfa’da etkisini artıran sıcaklara değinen Şenyaşar, “Sıcak nedeniyle biz Adalet Nöbeti’mizi adliye bahçesinde tutuyorduk. Ancak sözde halkın içinde olduğunu belirten ve paylaşımlar yapan, ‘halkın sorunlarını dinliyorum’ diyen Urfa Valisi’nin talimatıyla adliye binasına girmemiz yasaklandı. Halkın sorunlarını dinleyen valinin bulunduğu yer bizim nöbet tutuğumuz alana 200 metre uzaklıkta. Her gün buradan annenin ağıtları yükseliyor. Vali bunu her gün duyuyor. Eğer samimiyse ‘halktan yanayım’ diyorsa gelsin bu anneyi de dinlesin” ifadelerini kullandı. 

100 polis bekliyor

 Urfa Valisi Salih Ayhan ile görüşmek için talepte bulunduklarını, ancak bir cevap alamadıklarını dile getiren Şenyaşar, şöyle devam etti: “Hala bu talebimiz kabul edilmedi, talebimizi karşılamak yerine bariyerleri sınır olarak koydular. Bariyerleri geçersek bizi gözaltına almaya hazır 100 polis var. Biz bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Devlet bir gün bu anneden özür dileyecek. Bu zulüm daha fazla devam etmesin. Sadece yazılı olan hukuk kurallarının uygulanmasını istiyoruz. Başkada bir talebimiz yok.”   URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.