Şenyaşar dosyaları birleştirildi

Şenyaşar Ailesi'nin Adalet Nöbeti

Şenyaşar Ailesi'nin Adalet Nöbeti

  • Şenyaşar Ailesi'ne yönelik katliama dair istinaf mahkemesi ve aile avukatlarının "işyeri" ve "hastane" dosyalarının birleştirilme talebi kabul edildi. Katliam dosyası, Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Riha'nın Pirsûs (Suruç) ilçesinde, 14 Haziran 2018'de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar'ın 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti, 698. gününde sürüyor. Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar, Pirsûs ilçesindeki evlerinden dün de adliyenin önüne gelerek adalet yazılı pankartla nöbete başladı. 

"Kimseye baki değildir mülk-ü devlet!" dövizini açtıkları Adalet Nöbeti’nde konuşan Ferit Şenyaşar, “Tek talebimiz katliamı yapanların yargılanmasıdır. Haksız yere tutuklu bulunan kardeşimin bırakılmasını istiyoruz. Bu taleplerimize karşı buradaki mülki idare amirleri anneyi dinlemek yerine, nöbet yerimize devletin resmi araçlarını park ederek nöbetimizi gölgelemeye çalışıyor” dedi. 

 Şenyaşar Ailesi katliamına dair Malatya'da devam eden “işyeri” ve “hastane” dosyalarında yeni bir gelişme yaşandı. Daha önce Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Fadıl Şenyaşar'a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız'a ise 18 yıl hapis cezası verildiği ve Antep Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulan “işyeri dosyası” ile Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden “hastane dosyaları” birleştirildi. İstinaf mahkemesi ve Şenyaşar Ailesi avukatlarının da talebi olan birleştirme kararı, Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verildi. Böylelikle katliamın başladığı işyeri ve devam ettiği hastane dosyaları, ilk iddianamenin görüldüğü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. İki dosyadaki tutuklular hakkında değerlendirme, aynı mahkeme tarafından yapılacak. URFA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.