Şiddeti protesto ederken şiddet gördüler

Dünya Haberleri —

29 Kasım 2020 Pazar - 15:25

  • Fransa'nın başkenti Paris'te “basın özgürlüğü talebi ve polis şiddetini” protesto etmek için düzenlenen gösteriye binlerce kişi katıldı. Polis, gösteriye göz yaşartıcı gazla müdahale etti, çok sayıda kişiyi darp etti.

 

Paris'te yeni güvenlik yasa tasarısını protesto etmek için düzenlenen gösteriye, protesto konusu olan polis şiddeti damgasını vurdu. Çok sayıda kişiyi darp eden polis, göz yaşatıcı gaz kullandı. Eylemciler yasanın geri çekilmesini ve İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in istifasını istedi.

Yeni güvenlik yasa tasarısı  Montpellier, Lille, Lorient ve Rennes kentlerinde de protesto edildi. Eylemlerin ülke geneline yayılması bekleniyor.

Öte yandan Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Paris’teki gösteriler sırasında AFP ve Polka Magazine çalışanı ödüllü foto muhabiri Ameer Alhalbi’nin yaralanmasına yol açan polis şiddetini kınadı.

24. madde şiddeti meşrulaştırıyor

“Fiziksel ya da ruhsal zarara yol açacak” sonuçlar gerekçesiyle polis memurlarının görev başındayken görüntülenmesini suç sayan yasa tasarısının parlamentodan geçmesi eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Onaylanan güvenlik yasasının 24. maddesine göre polise zarar verebilecek görüntü ya da fotoğraf paylaşanlar 1 bir yıl hapis ya da 45 bin euro para cezasına çarptırılabilecek.

24. madde, polis şiddetini meşrulaştıracak ve basın özgürlüğünü sınırlandıracak sonuçlara yol açacağı için uzun süredir eleştiri konusu oluyordu.

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.