Şiddetten kaçan kadın cezaevine konuluyor

Kadın Haberleri —

.

.

  • Soran’da şiddete maruz kalan kadınlar sığınma evleri yerine cezaevlerine yerleştiriliyor.

Başûrê Kurdistan’da bağımsız bir idari yapıya sahip olan Soran mıntıkasında şiddet gören ve hayati tehlikesi olan kadınların sığınma evi yerine cezaevine konulduğu öğrenildi.

Kadına yönelik şiddetin yaygın olduğu Soran İdaresi’nde kadın sığınma evleri bulunmuyor. Şiddete uğrayan, can güvenliği olan kadınlar bu nedenle cezaevlerine yerleştiriliyor.

Sığınma evi talep ediliyor

Soran İdaresi’ndeki Kadın örgütleri ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Derneği, sığınma evlerinin olmamasının tehlikesine dikkat çekerek, İçişleri Bakanlığı ve Sosyal İşler Bakanlığı’ndan bir an önce sığınma evi açmasını talep ediyor.

Şiddete uğrayan kadınların davaları çerçevesinde çalışma yürüten aktivist Soran Jale Îzedîn, “Kadınlar, sığınma evlerinin olmaması nedeniyle sorunlar, hakaretler ve tehditlerle karşı karşıya kaldılar. Kadın sığınma evleri Soran için önemli bir gereksinimdir. Çünkü şiddet oranı her geçen gün artıyor. Tecavüze uğrayan kadınların hayatları korunmuyor” dedi.

.
Soran Jale Îzedîn

Şiddet gören kadınların bir süreliğine kadın hakları örgütlerinin yanında kalabileceğini ifade eden Îzedîn, evden ayrılan kadınların birçok kez yakınları tarafından hakarete ve tehdite maruz kaldıklarını söyledi.

Soran’da şiddete uğrayan ve kendi evde kalmayan kadınların,  sığınma evi olmadığı için suç işleyen kadınlarla birlikte cezaevine kapatıldığını dile getiren Îzedîn, durumun garipliğine dikkat çekiyor. 

Kadınlara ateş açılıyor

Soran Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Örgütü Sözcüsü Şêrwan Xalîd, konu ile ilgili Rojnews’e şunları anlattı: “Kadın sığınma evi temel bir ihtiyaçtır. Kadınlar, Soran’dan alınarak Hewlêr’deki sığınma evlerine yerleştirilmeleri sırasında yol boyunca sorunlarla karşılaşıyorlar. Yakınları birçok kez onlara ateş ediyor. Çoğu zaman çalışanlarımız için sorun yaratıyorlar ve yaşamlarıyla tehdit ediyorlar.”

.
Şêrwan Xalîd

Soran mıntıkasında sığınma evi açılması için başvuruda bulunduklarını söyleyen Xalîd, “Şiddet verilerine göre Soran’da kadın sığınma evine ihtiyaç var” dedi.

Soran’da Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Örgütü’nün verilerine göre, 2021 yılında 330 kadın gördüğü şiddet nedeniyle şikayette bulundu. Pek çok kadının intihara sürüklendiğinini de dile getiren örgüt, çok sayıda yakılma vakasının da görüldüğünü açıkladı.

ROJNEWS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.