Siyasi soykırımda onlarca gözaltı

.

.

  • Wan'daki irade gaspına karşı başlayan protestolar gerekçe gösterilerek yapılan siyasi soykırımı operasyonları devam ediyor. Bugün de onlarca kişi gözaltına alındı.

İstanbul, İzmir ve Antalya’da yapılan ev baskınlarında aralarında DEM Parti yöneticilerinin de olduğu en az 40 kişi gözaltına alındı.

İstanbul'da dün sabah yapılan ev baskınlarında Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Parti Meclisi (PM) Üyesi Ünal Yusufoğlu, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (MATUHAYDER) yöneticileri ile çok sayıda partilinin de aralarında olduğu en az 21 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Dosyada 24 saatlik avukat görüş kısıtlılığı kararı alındı. Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: Adil Gümüş, Fikri Baş, Zübeyir Taş,Vildan Doğan, Ünal Yusufoğlu, Alamettin Demir, Necla Aktay, Suat Yıldız, Ertan Hamitoğlu, Zübeyde Gülsül, Suzan Gezici, Ahmet Altınışık, Bingüzel Ulu, Filiz Aydın ve Yaşar Gökdemir.

İzmir'de de aynı gerekçeyle 19 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı ve dün sabah saatlerinde adreslerine baskın yapıldı. Ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınalar arasında Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Mücadele İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik ve Halkevleri üyelerinin bulunduğu öğrenildi. İzmir İl Emniyet Müdürlüğünde tutulan bazı isimler şunlar: Erkan Gökber, Tuğçe Kızıldemir, Mehmet Kasar, Emine Akbaba, Berfin Büyükertaş, Arda Duvarcı, Azat Kunur, Elif Yerlikaya, Muhammet Arda Bulgan, Nilüfer Yıldız, Samet Sağnıç, Serdar Aktürk, Sezgin Zevkibol ve Sude Timagur. 

Antalya'da da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında DEM Parti Döşemealtı İlçe Eşbaşkanı Fehmi Karakuş, Ahmet Refik Akarca ve Derya Polat gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. 

Bedlîs (Bitlis) ve Tetwan'da (Tatvan) sabah saatlerinde birçok adrese baskın düzenlendi. Baskın sırasında evler didik didik arandı. Tetwan’da 12 kişi, Bedlîs’in Papıznıx köyünden ise iki kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri şöyle: Serhat Kültür ve Sanat Derneği üyeleri Nazlı Tabak, Engin Şarlı ve Taner Tarhan ile yurttaşlar Kader Erdemir, Gülşen Alican, Çiğdem Deniz, Çetin Girgin, Sait Taşdemir, Murat Bakır, Raci Karahan, Mehmet Arsu, Sabri Yalçın Kaya ile Papıznıx köyünden Mehmet Şerif Sönmez ve oğlu Murat Sönmez. Tatvan Emniyet Müdürlüğü’nde ifadesi alınan Gülşen Alican, Engin Şarlı ve Taner Tarhan ise serbest bırakıldı. İSTANBUL

 

* * *

Wan’da 8 kişi tutuklandı

Wan genelinde 13 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 55 kişide 15'i adliyeye getirildi. 15 kişiden 8’i, “Polise mukavemet”, “Örgüt üyesi olmak” ve “Kamu malına zarar verme” iddialarla tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakimlik, aynı gerekçeyle 8 kişinin tutuklanmasına karar verdi. 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diğerlerinin işlemleri dün de devam ederken Bitlis Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı bir soruşturma kapsamında Wan'daki ev baskınında Şerenaz Gezici de gözaltına alındı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.