Soğan hasadının ikinci durağındalar

Soğan işçileri

Soğan işçileri

  • Kendilerini “soğan işçisi” olarak tanımlayan Sêweregli mevsimlik tarım işçileri, yılın ilk soğan hasadını Adana’da yaptıktan sonra Riha’nın Wêranşar ilçesine geçti.
  • Bir ay sonra da üçüncü durukları olan Çorum’a yolculukları başlayacak. Buradaki soğan hasadının bitmesi ardından dönüş yoluna girecek işçilerin yolculukları Kasım'da bitiyor. 

Riha'da, Nisan-Mayıs ayları ile birlikte çalışma sezonunu açan mevsimlik tarım işçilerinin göçü başladı. Her yıl yaşadıkları topraklardan koparak, evlerinden kilometrelerce uzaklıktaki kentlere göçen işçiler, aylarca derme çatma naylon çadırlarda ayakta kalma mücadelesi veriyor.

Sêweregli mevsimlik tarım işçileri, yılın ilk soğan hasadını Adana’da yaptıktan sonra Riha’nın Wêranşar ilçesi Cendeli (Ekindöver) Mahallesi’ne geçti. Bir ay sonra da Çorum’a yolculukları başlayacak. Buradaki hasadının bitmesi ardından dönecek işçilerin, yolculukları ise Kasım'da bitiyor. Her yıl aynı döngüyü yaşayan işçilerin kazançları çuval başı oluyor. İşçiler, geçtiğimiz yıl 14 soğan çuvalının karşılığında 440 TL alırken, bu yıl 9 çuval karşılığında 490 TL alacak. Ancak çuvalların ebatı 25 kilodan 35 kiloya çıkarıldı. Kadın, genç, yaşlı ve çocukların çalıştığı tarlalarda, gün sonunda tartıya konulan çuvalların nasıl doldurulduğu ya da kimin doldurduğunun önemi kalmıyor. Sabah saat 06.00’dan akşam saat 19.00’a kadar süren mesai boyuncu önce soğanlar tarladan sökülüyor, daha sonra budanıp temizlendikten sonra çuvallara dolduruluyor. Mesai bitiminden sonra da servisle yaşadıkları çadırların yolunu tutan işçiler, mevsim koşullarının zorluklarına rağmen 6 aylarını karın tokluğuna bu koşullarda geçiriyor.